همه دسته بندی ها
محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

seller.tashil.com محیط کاری فروشنده ها

سوالات متداول

تسهیل و تسهیل گستر

معرفی تسهیل گستر
بازار اینترنتی تسهیل توسط چه شرکتی ایجاد شده و مدیریت می شود؟

بازار اینترنتی تسهیل توسط شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات تسهیل گستر با شماره ثبت 8862 ایجاد شده و توسعه پیدا می کند و مالکیت این سایت نیز متعلق به تسهیل گستر است، تسهیل گستر تاسیس شده در سال 1376، کسب رتبه برتر تجارت الکترونیکی ایران طی 10سال متوالی و اخذ 3 لوح تقدیر از وزیر صنعت، معدن و تجارت را در کارنامه خود دارد و با خرید زمینی به مساحت 8100 متر مربع، بزرگترین و مجهزترین مرکز تجارت الکترونیکی شمال غرب کشور را راه اندازی کرده و در حال فعالیت است و همچنین در تلاش است که بتواند به کسب و کارها و مردم کمک کند که از مزیت های تجارت الکترونیکی برای ارتقای کسب وکار و بهبود زندگی خود حداکثر بهره لازم را ببرند.

معرفی بازار اینترنتی تسهیل
روش کار سایت تسهیل به چه صورت می باشد؟

بازار اینترنتی تسهیل به عنوان رابط تجاری بین خریدار و فروشنده عمل می کند، به این صورت که فروشنده با ثبت نام در سایت، اقدام به ساخت فروشگاه رایگان در داخل بازار اینترنتی تسهیل نموده و محصولات خود را به بازار تسهیل اضافه می کند، خریدار خرید می کند و فروشنده اقدام به ارسال سفارش کرده و پس از تایید دریافت، ثبت نظر و تجربه خرید توسط خریدار، وجه فروشنده بعد از کسر کارمزد تسهیل به حساب او واریز می شود.

تعهدات و مسئولیت های عهده بازار اینترنتی تسهیل چیست؟

• بازار اینترنتی تسهیل متعهد می شود که بخشی از وب سایت خود به آدرس www.tashil.com را به منظور معرفی و تبلیغ محصولات و خدمات فروشنده اختصاص دهد.
• ایجاد زیر ساخت نرم افزاری فروش محصول از طریق اینترنت، در عهده و مسئولیت تاجر الکترونیکی خواهد بود.
• بازار اینترنتی تسهیل در طول مدت همکاری، پشتیبانی وب سایت و نرم افزارهای مورد استفاده در وب سایت موضوع قرارداد را در تعهد و مسئولیت خود دارد.
• ارتقای وب سایت موضوع قرارداد به نسخ جدید نرم افزارها به صورت رایگان در طول مدت قرارداد پس از آماده شدن توسط تسهیل در تعهد و مسئولیت تسهیل می باشد.
• تسهیل متعهد می شود به کلیه مشکلات اجرایی اعلام شده توسط کارکنان فروشنده که قبلاً آموزش های لازم را از طریق مطالعه منابع آموزشی معرفی شده توسط تسهیل دیده باشند پاسخگو باشد.
• رفع اشکالات کاربری نرم افزار که توسط کارکنان فروشنده بوجود می آید در تعهد و مسئولیت تسهیل خواهد بود.
• رفع اشکالات بانک اطلاعاتی در مسئولیت تسهیل خواهد بود.

چگونه اطمینان پیدا کنم که سایت تسهیل بعد از سفارش مشتری، وجه محصولات را به حساب من واریز خواهد کرد؟

یکی از دغدغه های فروشنده هایی که جدیدا فروش محصول را در سایت تسهیل آغاز می کنند این است که چگونه اطمینان پیدا کنم که تسهیل گستر  بعد از ارسال محصولات سفارش داده شده وجه سفارش را بعد از کسر کارمزد خود به حساب من واریز خواهد کرد؟ شاید مطالب زیر بتواند تا حدی به شما این اطمینان را بدهد که در  این ارتباط اصلا به مشکل برخورد نخواهید کرد:

1. تسهیل گستر در این سیستم خود کسب درآمد می کند و درصدی از معاملات را دریافت می کند و دلیلی ندارد که با عدم پرداخت سهم فروشنده ها، خود را از یک جریان دائمی درآمد محروم کند.

2. دنیای جدید دنیای ارتباطات است،  کوچک ترین تخلف در مورد یکی از فروشنده ها می تواند باعث بد نامی بزرگ برای سایت تسهیل شود و کل پروژه بازار اینترنتی تسهیل را به سمت زوال هدایت کند و این طبیعی است که تسهیل برای حفظ آبروی خود و دوام در بازار نخواهد موجبات نارضایتی فروشنده ها را فراهم کند.

3. تسهیل گستر مدیر، مجری و مالک بازار اینترنتی تسهیل، از سال 1376 در حوزه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی با تمرکز حداکثری بر اعتبار و آبروی خود در حال فعالیت است و با راه اندازی بزرگترین مرکز تجارت الکترونیکی شمال غرب کشور و پیگیری ارزش های معنوی، مشکلات زیادی را دانسته به جان می خرد تا مردم و کسب و کار های ایرانی از مزیت های تجارت الکترونیکی بیشتر بهره ببرند.

4. حتما صفحه درباره ما را مطالعه کنید، مطالعه این صفحه به بسیاری از نگرانی های شما پاسخ خواهد داد.

ثبت نام و ساخت فروشگاه

هنوز فروشگاه ایجاد نکرده ام
چگونه می توانم در بازار تسهیل برای خود فروشگاه ایجاد کنم؟

برای ایجاد فروشگاه، ابتدا وارد سایت tashil.com شوید. در بالا از قسمت سربرگ، بر روی ثبت نام کنید، کلیک نمایید و یا از قسمت پابرگ سایت بر روی ساخت رایگان فروشگاه کلیک کنید. در صفحه ایجاد حساب کاربری، فیلدهای مربوطه را پر کنید و در پایین برای سوال "آیا می خواهید با ساخت رایگان فروشگاه، محصولات مورد نظر خود را در داخل این سایت به فروش برسانید؟" گزینه بله را انتخاب کنید تا گزینه های اختصاصی مربوط به ثبت نام فروشنده را مشاهده نمایید. بعد از تکمیل اطلاعات بر روی دکمه "ثبت" کلیک کنید، فروشگاه شما بعد از تایید مدیر سایت برای شما قابل استفاده خواهد بود.

در صورت نداشتن ایمیل چگونه آن را ایجاد کنم؟

اگر تا به امرزو برای خود ایمیل ایجاد نکرده اید می توانید از طریق سایتهایی که ایمیل رایگان می دهند مانند yahoo و google و یا یک ارائه دهنده سرویس ایمیل فارسی مانند چاپار برای خود ایمیل باز کنید و از طریق آن با هر شخص، ارگان و سازمانی که آنها هم پست الکترونیکی دارند به صورت الکترونیکی ارتباط پیدا کنید و با آن در سایت تسهیل نیز ثبت نام کرده و مکاتبات سایت را در ایمیل خود دریافت کنید.

آیا فروشنده ها می توانند با نام تجاری خود در داخل سایت فعالیت کنند؟

بله فروشنده ها مجاز هستند با نام تجاری یا نام شرکت، فروشگاه یا کسب و کار خود در داخل سایت فعالیت کرده و ایجاد فروشگاه کنند، ولی نمی توانند در هیچ بخشی از سایت یا هنگام مذاکره با خریدار اطلاعات تماس خود را عنوان کنند.

در سایت فروشگاه ایجاد کرده ام
چگونه از تایید یا عدم تایید فروشگاهی که ایجاد کرده ام مطلع خواهم شد؟

بعد از اینکه مدیر سایت فروشگاه شما را تایید کرد، ایمیلی به حساب کاربری شما ارسال می شود و شما از تایید شدن فروشگاهی که ایجاد کرده اید مطلع می شوید. بعد از وارد شدن به حساب کاربری خود، منوها و پنل مربوط به فروشنده ها برای شما قابل مشاهده خواهد بود.

پنل فروش چه امکاناتی در اختیار فروشنده قرار می دهد؟

در پنل فروش، امکانات متعدد مورد نیاز فروشنده برای هدایت فعالیت های تجاری در اختیار او قرار می گیرد، اعم از:

افزودن و مدیریت محصولات
مدیریت سفارشات رسیده
پاسخ به پیام های ارسالی کاربران
پاسخ به استعلام های قیمت
پیکربندی و تنظیمات مربوط به فروشگاه
و...

فرایند کاری من در بازار تسهیل به عنوان فروشنده به چه صورت خواهد بود؟

1. پس از ورود به پنل کاربری فروش، از منوی تنظیمات، فروشگاه خود را پیکربندی کنید.
2. اطلاعات محصولات خود را به فروشگاهتان اضافه کنید.
3. خریدار، محصولات شما را خریداری می کند و وجه سفارش را به حساب بازار تسهیل واریز می کند.
4. سفارشات رسیده را ارسال کنید (از طریق پیامک، ایمیل و یا پنل فروش خود، از فروش انجام شده مطلع خواهید شد.)
5. بعد از تایید دریافت سفارش توسط خریدار، وجه شما بعد از کسر کارمزد از فروش سایت تسهیل نقدا به حسابتان واریز خواهد شد.

تنظیمات پنل کاربری فروش

تنظیمات و ویرایش فروشگاه
چگونه ظاهر و امکانات فروشگاه خود را ویرایش کنم؟

شما می توانید از طریق تب ویرایش فروشگاه موجود در منوی تنظیمات از پنل فروش خود، مواردی مثل عنوان فروشگاه، آرم، بنر صفحه اصلی، رنگ، کلمات کلیدی اصلی سایت، متن درباره ما و دکمه های دسترسی به محصولات جدید، پربازدید، پرفروش و ... را تغییر دهید.

آیا می توانم آرم یا لوگوی خود را در فروشگاه وارد کنم؟

بله چنین امکانی در تب ویرایش فروشگاه از دکمه تنظیمات پنل فروشنده در نظر گرفته شده است.

تنظیمات ارسال و حمل محصول
ارسال محصول در تسهیل بر عهده چه کسی است؟

مسئولیت ارسال محصول و رساندن محصول به خریدار، بر عهده فروشنده می باشد، بنابراین فروشندگان باید تنظیمات مربوط به حمل و نقل را مطابق با روش های ارسال خود تنظیم نمایند و روش های ارسال خود را طوری انتخاب کنند تا محصول به بهترین شکل به دست خریدار برسد.

چگونه محدوده جغرافیایی ارسال و مدت زمان تضمینی ارسال از مبدا را برای فروشگاه خود تعریف کنم؟

محدوده جغرافیایی ارسال: شما می توانید برای فروشگاه خود محدوده جغرافیایی ارسال تعریف کنید و تعیین کنید که امکان ارسال به چه استان و شهرهایی از ایران را خواهید داشت، برای این کار کافی است:

پس از ورود به حساب کاربری خود، به منوی فروش من> منوی تنظیمات> تب ارسال و حمل رفته و در تنظیمات کلی ارسال و حمل، تعیین محدوده جغرافیایی ارسال را تغییر دهید. شما در این بخش سه گزینه برای انتخاب پیش رو دارید:

1. ارسال به همه نقاط ایران امکان پذیر است: اگر این گزینه را انتخاب نمایید به این معنا خواهد بود که می توانید کالا را به هر نقطه ای از ایران ارسال نمایید.

2. ارسال به همه نقاط ایران به استثنای مناطق زیر امکان پذیر است: با انتخاب این گزینه شما می توانید مناطقی را از ارسال استثنا کنید. (توجه شود که در صورتی که فردی از مناطق استثنا شده خرید نماید امکان ثبت سفارش برای وی وجود نخواهد داشت.)

3. ارسال فقط به محل های تعیین شده امکان پذیر است: با انتخاب این گزینه شما قادر خواهید بود تا شهرها و استان هایی را که می توانید به آنها کالا ارسال نمایید مشخص کنید.

تضمین مدت ارسال از مبدا: پس از ورود به حساب کاربری خود به منوی فروش من> منوی تنظیمات> تب ارسال و حمل رفته و در تنظیمات کلی ارسال و حمل، گزینه تضمین مدت ارسال از مبدا را بر حسب ساعت تغییر دهید.

برای مثال اگر شما در این گزینه عدد 48 را وارد نمایید به این معنا خواهد بود که شما تضمین می کنید بعد از ثبت سفارش و پرداخت توسط خریدار، حداکثر ظرف 48 ساعت (به غیر از روزهای تعطیل) محصول مورد نظر خریدار را به سرویس دهنده حمل تحویل خواهید داد.

توجه: در صورتی که در مدت اقرار شده نتوانید کالا را ارسال و برای آن کد رهگیری در سایت وارد نمایید، خریدار این حق را خواهد داشت که درخواست لغو سفارش بدهد، در صورت درخواست خریدار بعد از موعد مورد نظر، وجه پرداختی او به حساب او واریز خواهد شد و ناتوانی فروشنده نسبت به ارسال به هر دلیلی، در کارنامه او ثبت می شود.

چگونه ارسال رایگان را فعال و مدیریت نمایم؟

طی آخرین تحقیقات صورت پذیرفته، ۳۶% خریداران آنلاین تا وقتی‌که به آن‌ها ارسال رایگان پیشنهاد نشده باشد از آن وب‌سایت خرید نمی‌کنند. پس در مدیریت و پیکربندی این بخش توجه لازم را داشته باشید.

جهت انجام تنظیمات ارسال رایگان می توانید بعد از ورود به حساب کاربری خود به منوی فروش من> منوی تنظیمات> تب ارسال و حمل> بخش انتخاب روش های ارسال و حمل رفته و در قسمت ارسال رایگان گزینه های مرتبط با ارسال رایگان را مدیریت نمایید.

فعالسازی ارسال رایگان: شما با انتخاب بله/خیر ارسال رایگان را برای فروشگاهتان فعال یا غیر فعال می کنید.

ارسال رایگان در محدوده های مختلف جغرافیایی: شما در این بخش تعیین می کنید که در کدام استان ها و شهرها و برای چه میزان از خرید می توانید بصورت رایگان ارسال محصول را انجام دهید.

توجه: در مورد نحوه ارسال محصولات به شکل رایگان تصمیم گیری با شماست، اما پیشنهاد می کنیم برای رضایتمندی مشتریان، سریعترین و بهترین روش را انتخاب نمایید که می تواند یکی از روش های پستی، تیپاکس، پیک موتوری و ... باشد.

چگونه ارسال از طریق شرکت پست را فعال و مدیریت کنم؟

شما می توانید بعد از ورود به حساب کاربری خود به منوی فروش من> منوی تنظیمات> تب ارسال و حمل رفته و در بخش انتخاب روش های ارسال و حمل، قسمت ارسال از طریق شرکت پست ایران، گزینه های مرتبط را مدیریت نمایید.

فعالسازی ارسال از طریق شرکت پست: شما با انتخاب بله/خیر ارسال از طریق شرکت پست را برای فروشگاه خود فعال یا غیر فعال می کنید، با انتخاب این روش ارسال، هزینه های حمل به نسبت فاصله مبدا تا مقصد و وزن مرسوله، طبق تعرفه های شرکت پست محاسبه و به فاکتور خریدار اضافه خواهد شد.

هزینه مازاد: هر چند که همه هزینه های مربوط به پست مانند بیمه، بسته بندی، مالیات، سرویس پیام کوتاه و ... بصورت میانگین به هزینه واقعی شرکت پست افزوده شده است ولی با این وجود در صورتی که هزینه دیگری هنگام ارسال با پست به شما تحمیل می شود می توانید آن را در این قسمت وارد نمایید تا به هزینه محاسبه شده اضافه شود.

گفتنی است هزینه ارسال تاثیر زیادی در خرید و یا عدم خرید محصول در فروشگاههای آنلاین دارد پس سعی نکنید این هزینه را بی جهت افزایش دهید.

چگونه ارسال با تیپاکس را فعال نمایم؟

شما می توانید بعد از ورود به حساب کاربری خود به منوی فروش من> منوی تنظیمات> تب ارسال و حمل رفته و در بخش انتخاب روش های ارسال و حمل، قسمت ارسال از طریق شرکت تیپاکس، این روش ارسال را فعال یا غیر فعال نمایید. همچنین می توانید برای اطلاع از شعب دفتر تیپاکس به وب سایت تیپاکس مراجعه کنید.

ارسال اختصاصی چیست و چگونه باید پیکربندی شود؟

ارسال اختصاصی برای فروشگاههایی در نظر گرفته شده است که از روشهای دیگر ) مانند پیک موتوری، باربری، خودروی اختصاصی فروشنده و ...) به غیر از روشهای موجود برای ارسال محصولات استفاده می کنند.

شما می توانید بعد از ورود به حساب کاربری خود به منوی فروش من> منوی تنظیمات> تب ارسال و حمل رفته و در بخش انتخاب روش های ارسال و حمل، قسمت ارسال اختصاصی، این روش ارسال را فعال یا غیر فعال نمایید.

فعالسازی ارسال اختصاصی: شما با انتخاب بله/خیر ارسال اختصاصی را برای فروشگاه خود فعال یا غیر فعال می کنید.

نحوه محاسبه هزینه ارسال: شما در این گزینه مشخص می کنید که ارسال اختصاصی تعریف شده توسط شما، هزینه را به چه صورت محاسبه کند.

1. مبلغ ثابت: با انتخاب این گزینه می توانید در جدول "تعیین هزینه ارسال به ازای معیار انتخاب شده" در فیلد "مبلغ ارسال (تومان)" برای هزینه ارسال در معیارهای مختلف، مقدار ثابتی وارد نمایید.

2. درصدی از مبلغ خرید: با انتخاب این گزینه می توانید در جدول "تعیین هزینه ارسال به ازای معیار انتخاب شده" در فیلد " درصد محاسبه هزینه ارسال(درصد)" برای هزینه ارسال در معیارهای مختلف، درصدی از میزان خرید را وارد نمایید.

معیار محاسبه هزینه ارسال به نسبت: در اینجا تعیین می کنید که می خواهید هزینه ارسال را با چه معیاری وارد کنید که بر اساس انتخاب شما اطلاعات مربوط به آن را در جدول " تعیین هزینه ارسال به ازای معیار انتخاب شده" وارد می کنید.

1. سفارش در برابر مقصد: مبلغ یا درصد هزینه ارسال را به ازای هر سفارش در هر استان و شهر دلخواه وارد می کنید.

2. وزن مرسوله در برابر مقصد: مبلغ یا درصد هزینه ارسال را به ازای مقدار وزن محصولات در هر استان و شهر دلخواه وارد می کنید.

3. مبلغ خرید در برابر مقصد: مبلغ یا درصد هزینه ارسال را به ازای میزان خرید در هر استان و شهر دلخواه وارد می کنید.

4. تعداد آیتم های خریداری شده در برابر مقصد: مبلغ یا درصد هزینه ارسال را به ازای تعداد محصولات خریداری شده در هر استان و شهر دلخواه وارد می کنید.

تعیین هزینه ارسال به ازای معیار انتخاب شده: با توجه به اینکه در "معیار محاسبه هزینه ارسال به نسبت" چه معیاری انتخاب نمودید، هزینه ارسال در خریدهای مشتری بر اساس همان معیار در استان ها و شهرهای مورد نظر و با مقادیر تعیین شده توسط شما محاسبه خواهد شد.

توجه: این روش تنها در استانها و شهرهایی فعال می شود که بر اساس جدول وارد شده هزینه ارسال داشته باشند.

چگونه می توانم امکان ارسال با پیک موتوری یا باربری را فعال کنم؟

پیک موتوری: برای استفاده از این روش ارسال از روش ارسال اختصاصی استفاده می کنید.

1. ابتدا توجه داشته باشید که " فعالسازی ارسال اختصاصی:" روی بله باشد.

2. در "نحوه محاسبه هزینه ارسال:" مبلغ ثابت را انتخاب کنید.

3. در "معیار محاسبه هزینه ارسال به نسبت:" سفارش در برابر مقصد" را انتخاب کنید. (و اگر وزن برای شما مهم باشد، وزن مرسوله در برابر مقصد را انتخاب می کنید)

4. در "تعیین هزینه ارسال به ازای معیار انتخاب شده:" استان ها و شهرهایی را که در آن ها می توانید خدمات پیک موتوری داشته باشید انتخاب کنید و در هر شهر، مبلغ سفارش را به ازای هر تعداد که می خواهید وارد نمایید.

باربری: برای استفاده از این روش ارسال نیز از روش ارسال اختصاصی استفاده می کنید.

1. ابتدا توجه داشته باشید که " فعالسازی ارسال اختصاصی:" روی بله باشد.

2. در "نحوه محاسبه هزینه ارسال:" مبلغ ثابت را انتخاب کنید.

3. در "معیار محاسبه هزینه ارسال به نسبت:" یکی از معیارهای مورد نظر سفارش در برابر مقصد/ وزن مرسوله در برابر مقصد/ تعداد آیتم های خریداری شده در برابر مقصد را انتخاب کنید.

4. در "تعیین هزینه ارسال به ازای معیار انتخاب شده:" استان ها و شهرهایی را که در آن ها می توانید خدمات باربری داشته باشید انتخاب کنید و در هر شهر مبلغ سفارش را به ازای هر تعداد/ وزن که می خواهید وارد نمایید.

چگونه اعلام کنم که محصول سفارش داده شده را ارسال کردم؟

برای ثبت اینکه مرسوله را ارسال نمودید بایستی بعد از ورود به حساب کاربری خود در منوی فروش من به سفارش ها> سفارش های دریافتی من رفته و دکمه مشاهده سفارش از سفارش مورد نظر را بزنید. در سفارش مورد نظر شماره رهگیری را وارد کرده و دکمه ارسال را بزنید.

چرا باید کد پیگیری مرسوله ارسالی را وارد نمایم؟

با توجه به اینکه بازار اینترنتی تسهیل به عنوان واسط بین فروشنده و خریدار عمل می کند و سلامت معامله اتفاق افتاده را تضمین می کند بنابراین نیاز است تا روند فروش، ارسال و دریافت محصولات توسط فروشنده و خریدار را کنترل نماید؛ این کنترل بعد از ثبت سفارش و پرداخت توسط مشتری به وسیله دو معیار زمان ثبت کد پیگیری و کد پیگیری مرسوله انجام خواهد گرفت.

زمانی که شما بعنوان فروشنده، کد پیگیری مرسوله را در مدت تضمین شده ارسال از مبدا ثبت می کنید، دیگر خریدار نمی تواند درخواست لغو سفارش بکند و همچنین طبق قوانین تسهیل از همان لحظه، به خریدار 7 روز فرصت داده می شود تا دریافت یا عدم دریافت محصول را تائید کند (در صورتی که بعد از گذشت 7 روز، خریدار وضعیت سفارش خود را اعلام نکند سامانه بصورت خودکار سفارش را دریافت شده تلقی خواهد کرد) تا تسهیل بتواند مبلغ سفارش را به اعتبار فروشنده واریز نماید. پس شما با وارد کردن به موقع و درست کد پیگیری مرسوله از سوء استفاده های احتمالی جلوگیری خواهید کرد.

تضمین ها و مشوق های خرید
چه تضمین هایی برای فروشنده در حمایت از خریدار، الزامی و چه تضمین هایی اختیاری است؟

یکی از مهمترین اهدافی که فروشنده از فعالیت در بازار اینترنتی تسهیل پیگیری می کند تحقق عملی فروش است و بر همین اساس هر نوع ضمانتی که این اطمینان را به خریدار بدهد که تجربه خوشی از خرید در سایت خواهد داشت، شانس فروش را افزایش خواهد داد.

تضمین ارسال به موقع سفارش و تضمین مطابقت محصول با توصیف آن برای همه محصولات و همه فروشنده ها توسط سایت تسهیل تعهد شده و فروشنده ای که در سایت تسهیل فعالیت می کند ملزم به رعایت آن است و تضمین های کمک کننده به فروش مثل تضمین بازگشت و تضمین تعویض، در اختیار خود فروشنده  گذاشته شده است.

تعطیلات
در مواقعی که به تعطیلات رفته یا در مقطعی از زمان امکان ارسال سفارشات رسیده را ندارم چه اقدامی باید انجام بدهم؟

اگر در مقطع خاصی از زمان به دلیل مسافرت یا هر دلیل دیگری، نمی توانید سفارشات رسیده را ارسال کنید، با ورود به پنل فروش خود از بخش تعطیلات موجود در منوی تنظیمات، فروشگاه خود را برای دوره زمانی مورد نظرتان تعطیل اعلام کنید، شما می توانید با درج پیامی، دلیل تعطیل بودن فروشگاه را در مقطع مورد نظر به کاربران اعلام کنید. همچنین می توانید وضعیت نمایش محصولات را در دوره تعطیلات غیرفعال کنید و اگر هم این گزینه را فعال کنید، محصولات در دوره تعطیلات نمایش داده خواهد شد ولی باز خریدار نمی تواند محصول مورد نظر را به سبد خرید خود اضافه کند.

تهیه و ورود اطلاعات محصولات

اطلاعات متنی محصولات
چگونه محتوای متنی مناسب به فروش محصولات شما کمک می کند؟

محتوای متنی خوب کمک خواهد کرد از طرف کاربران به عنوان متخصص در حوزه کاری مورد نظر شناخته شوید و بیشتر مورد اعتماد آنها قرار بگیرید، همچنین محتوای غنی و کامل کمک خواهد کرد محصولات شما در نتایج موتورهای جستجوگر و نتایج جستجوی داخل سایت بیشتر نمایش داده شود و شانس فروش بیشتری داشته باشید، محتوای خوب باعث می شود تا فروشگاه شما به تدریج به عنوان مرجع شناخته شده و محل رجوع مکرر کاربران برای کسب اطلاعات بیشتر باشد و بالطبع همین مراجعات بیشتر، احتمال فروش محصولات شما را افزایش خواهد داد، در نظر داشته باشید که در حال حاضر برترین ابزار بازاریابی اینترنتی، بازاریابی محتوا است و نیاز است کسب و کارها به این موضوعِ بسیار مهم، توجه ویژه ای داشته باشند.
موقعی که مشتری با شما یا محصول شما ارتباط رودررو دارد، پاسخ بسیاری از سوالات خود را دریافت می کند ولی در ارتباط الکترونیکی، چنین امکانی فراهم نیست و این مسئولیت شما را در ارائه اطلاعات جامع تری از محصولات و خدمات دوچندان می کند، عدم ارائه اطلاعات کافی در مورد محصول باعث خواهد شد مشتری برای شفاف سازی بیشتر به طور مکرر از شما سئوال بپرسد و این وقت شما را بی جهت تلف خواهد کرد، اگر شما ارائه کننده محصول مورد نظر هستید قطعاً می دانید که موقع کسب اطلاعات برای خرید، عموماً چه سوالاتی برای مشتری مطرح می باشد، با دقت تمام پاسخ همه سوالات مورد نظر را تهیه کرده و در صفحه مربوط به هر یک از محصولات درج کنید.
متنی که برای محصولات خود انتخاب می کنید، باید به نوعی توصیف کننده محصول شما باشد و در واقع فرصتی برای آگاه سازی و برانگیختن خریداران باشد. توصیه می شود نمونه متن های فروشنده های حرفه ای را در سایت ببینید.
در اینترنت مشتری به اطلاعات محصولات و خدمات رقبای شما هم به راحتی دسترسی دارد بنابراین مزیت رقابتی مربوط به محصول خود را بارزتر کنید.

چگونه عنوان مناسبی برای محصولات بنویسم؟

عناوین، تاثیر بسزایی در نحوه نمایش محصول شما در نتایج جستجو دارند و تبلیغی برای محصولی هستند که می فروشید. یک عنوان و توضیح مناسب، تصویری از محصول شما ارائه می کند و باعث می شود خریداران محصولات شما را یافته و یا خریداری نمایند.

برخی از ویژگی های یک عنوان مناسب عبارتند از:

• از کلمات کلیدی توصیفی برای انتقال دقیق و واضح آنچه که می فروشید استفاده کنید تا مشتریان با استفاده از ویژگی هایی کلیدی عنوان، محصول مورد نظر را پیدا کنند.

• شما می توانید تا 160 کاراکتر استفاده کنید.

• نام برند محصول، هنرمند و یا طراح را وارد کنید

• مشخصات محصول را وارد کنید. مثال: اندازه، رنگ، شماره مدل، سری، نوع محصول و سایز در صورت لزوم

• اعداد را به رقم بنویسید (2 به جای دو) - اگر محصول به صورت بسته هست، تعداد را در داخل پرانتز ذکر کنید. مثال: (12 عدد)

• دقیقاً بیان کنید که محصول شما چیست حتی اگر عنوان، نام دسته بندی را نشان می دهد.

• از چندین مترادف و یا جمع استفاده نکنید. این موارد برای جستجو استفاده نمی شود و از جذابیت عنوان برای خریداران می کاهد.

• از علامت ستاره در عنوان استفاده نکنید.

• از کلماتی که بیانگر تعجب هستند، استفاده نکنید. خریداران چنین کلماتی را جستجو نمی کنند.

• املای کلمات صحیح باشد.

• عنوانی که ایجاد می کنید به لحاظ دستوری صحیح باشد.

• در استفاده از کلمات اختصاری زیاده روی نکنید.

• در عناوین انگلیسی همه حروف کلمات به صورت بزرگ نوشته نشود و فقط حرف اول هر کلمه بزرگ باشده به جز the, and, or, for, a, an, in, over, with

در نوشتن عنوان از چه مواردی باید پرهیز شود؟

• اطلاعات خیلی زیاد و غیر ضروری در عنوان استفاده نکنید.

• اطلاعات نادرست و گمراه کننده وارد نکنید.

• از صفات فاعلی مانند "عالی" استفاده نکنید. عنوان واقعی و توصیفی باشد.

• آدرس وب سایت، آدرس ایمیل، نام فروشنده و یا شماره تلفن را وارد نکنید. در مواردی مثل فروش نام دامنه می توانید به آدرس وب سایت اشاره کنید.

• از زبان توهین آمیز و ناپسند استفاده نکنید.

• از کلمات توضیحی که قانونی بودن محصول را زیر سوال ببرد استفاده نکنید.

• نام برند را در حالتی که آن محصول واقعا توسط آن برند تولید نشده است استفاده نکنید.

چگونه برای محصول مزیت ها و ویژگی های مهم مناسبی بنویسیم؟

این قسمت شامل مزیت ها و ویژگی های مهم محصول می باشد. مطالعات نشان می دهد که نکات مهم خوب طراحی شده، فروش را افزایش می دهد. این متن بیشتر از توضیح محصول خوانده می شود و مشتریان برای شناخت ویژگی های کلیدی محصول به آن ها تکیه می کنند برای اینکه این ویژگی ها، حقایق مهم در مورد محصول شما را آشکار می کنند. 

از دستورالعمل های زیر برای تعریف مزیت ها و ویژگی های مهم استفاده کنید:

• آنچه که محصول شما را مجزا و مزایای آن را متمایز می کند، انتخاب کنید.

• بر ویژگی های کلیدی مورد نظر مشتریان تاکید کنید از قبیل ویژگی های برجسته و منحصر به فرد ابعاد و وزن جنس (مثال: فولاد ضدزنگ و یا 100 درصد کتان)، کشور تولید کننده و اطلاعات مربوط به گارانتی.

• نخست با مهمترین مزیت یا ویژگی شروع کنید.

• ترتیب ثابت را حفظ کنید. اگر اولین نکته، مرغوبیت جنس باشد، همان ترتیب را برای همه محصولات حفظ کنید.

• می توانید اطلاعات مهم عنوان و توضیح را تکرار کنید.

• در آخر هر سطر نقطه نگذارید.

• مزیت یا ویژگی تیتر وار نوشته شود تا بتوان با نگاه اجمالی متوجه شد.

• موارد از طریق بالت بندی از هم جدا شوند تا خواندن سریع و آسان شود.

• این ویژگی و مزیت ها را حداکثر در 5 سطر و در هر سطر حداکثر 60 کاراکتر می توانید بنویسید.

• اطلاعات قیمت گذاری و تبلیغاتی را وارد نکنید.

چگونه توضیح مناسبی برای محصولات بنویسیم؟

توضیحات دقیق به خریداران کمک می کند تا با اعتماد خریداری کنند. توضیحی که می دهید فرصتی برای شماست تا اطلاعات بیشتری درباره محصول در اختیار خریداران بگذارید تا تصمیم بگیرند که آیا محصول مطابق نیازشان هست یا نه؟ این توضیح علاوه بر اینکه در صفحه محصول نمایش داده می شود به موتورهای جستجو برای یافتن محصول هم کمک می کند.

• شرح محصول واضح، واقعی و توصیفی استفاده کنید نه بازاریابی.

• از جملات کامل، املاء و دستور زبان صحیح استفاده کنید.

• اطلاعات موجود در پاراگراف ها را با اطلاعات مشابه گروه بندی شده، سازمان دهی کنید.

• نخست با مهمترین جزئیاتی که مورد نیاز خریداران است، شروع کنید از قبیل جزئیات اضافی درباره محصول.

• اطلاعات خاصی مانند اندازه، فرم، رنگ، سن، تاریخ تولید، کشور مبدأ، برند/ هنرمند/ نویسنده و سایر ویژگی های قابل توجه را وارد کنید حتی اگر چه در عنوان محصول هم نوشته اید.

• وضعیت محصول از قبیل تازه بودن، دست دوم بودن و یا گارانتی آن را به طور واضح بیان کنید.

• به هر گونه ایراد و نقص اشاره کنید.

• در صورتی که قانون برگشت محصول به خارج از کشور متفاوت با قانون برگشت برای خریداران واقع در داخل کشور باشد، آن را وارد کنید.

در نوشتن توضیح محصول از چه مواردی باید پرهیز کرد؟

• مطلبی را که درست نیست، وارد نکنید.

• تصویر را در توضیح وارد نکنید به جای آن، تصاویر را در بخش تصویر محصول آپلود کنید.

• اطلاعات نامربوط به محصول را وارد نکنید.

• از بزرگ نوشتن همه حروف در مطالب انگلیسی، رنگ دادن به فونت و استفاده از HTML پرهیز کنید. این موارد باعث ناخوانایی لیست محصولات در موبایل می شود.

• مطالب مغایر با قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و شئونات اسلامی وارد نکنید.

• اطلاعات ارائه شده در سایر بخش های محصول را عینا تکرار نکنید.

• آدرس ایمیل، وب سایت و برخی لینک ها را وارد نکنید.

• از کپی کردن از سایر منابع در توضیح محصول اجتناب کنید. در صورت استفاده از سایر منابع حتما مطلب را بخوانید و توضیح را منطبق با محصول خودتان بنویسید. (به عنوان مثال: وب سایت های تجارت الکترونیک، سایر محصولات tashil ، وب سایت های تولید کنندگان و غیره).

• از توضیحات طولانی و نکات خیلی ریز که خریداران ممکن است مطالعه نکنند، اجتناب کنید.

تصاویر محصولات
چگونه می توانیم تصاویر مناسب و موثری از محصولات تهیه کنیم؟

هر چقدر عکس های باکیفیت و با وضوح بیشتر نمایش دهید، خریداران آسان تر می توانند محصول شما را پیدا کرده و برای خرید تصمیم بگیرند. اگر از زوایای مختلف از محصول خود عکس بگیرید، خریدار با اعتماد خرید خواهد کرد و در نتیجه فروش بیشتری خواهید داشت. تصاویر بیشتری از محصول در لیست خود بگنجانید. 

نکته 1: از پس زمینه ساده و منظم برای جلب توجه خریدار به محصول خود استفاده کنید.

برای جلب توجه خریدار به سمت محصول خود، آن را در یک پس زمینه سفید و ساده تنظیم کنید. با این حال، برای محصولات براق و صیقلی مثل جواهرات درخشان، پس زمینه سیاه بهتر است.  

 

 
برای تمرکز بر روی محصول از پس زمینه خنثی استفاده کنید. از به کارگیری پس زمینه شلوغ که حواس خریدار را پرت می کند، اجتناب کنید.

نکته 2: فلش را خاموش کنید. از نور غیرمستقیم برای جلوگیری از ایجاد سایه و بازتاب استفاده کنید.

وجود سایه، بازتاب، نقطه و خاکستری بودن از جذابیت تصاویر شما می کاهد. در صورت امکان از فلش استفاده نکنید. به علاوه، محصول شما در نور غیرمستقیم جذاب تر به نظر می رسد و سایه و بازتاب حذف می شود.
برای ایجاد نور غیرمستقیم چندین روش وجود دارد:
1. یک صفحه سفید، ورقه، تور، شیشه مات و غیره جلوی منبع نور استفاده کنید.
2. فاصله نور از سقف و یا دیوار زیاد باشد.
3. لایت باکسی ایجاد و یا خریداری کنید که محصول شما را از هر طرف روشن کند.

 

 
نور را از هر طرف به طور مساوی بتابانید تا خریداران به طور واضح محصول را مشاهده کنند. از نوری که سایه، بازتاب و یا نقطه ایجاد می کند. استفاده نکنید.

نکته 3: برای جلوگیری از تیره و تاربودن عکس از سه پایه استفاده کنید.

یک سه پایه کمک می کند تا با ثابت نگه داشتن دوربین، عکس های دقیق و واضحی بگیرید. اگر سه پایه در دسترس نیست، دوربین را در یک سطح صاف تنظیم کنید و از تایمر شاتر برای ممانعت از تکان خوردن دوربین استفاده کنید.

 

 
برای ثابت نگه داشتن از سه پایه استفاده کنید. دوربین را با دست نگه ندارید.

نکته 4: عکس هایی با وضوح بالا بگیرید و از عکس های سیاه و سفید برای محصولات رنگی استفاده نکنید.

مطمئن شوید که خریداران می توانند از قابلیت بزرگنمایی تصاویر در tashil استفاده کنند. تنظیم حجم فایل تا اندازه متوسط و یا بزرگ در دوربین باعث می شود تا تصویری با اندازه بزرگ داشته باشید.
تسهیل تصویری تا حجم 10MB را قبول می کند و هنگام آپلود، خود اندازه تصاویر را بهینه می کند، برای تسریع در ورود اطلاعات توصیه می کنیم خود اندازه تصاویر را برای وب بهینه کرده و سپس آپلود کنید، امکان Save for web در فتوشاپ در این کار می تواند به شما کمک کند.

 

 
حجم فایل خود را در اندازه بزرگ و یا متوسط تنظیم کنید تا جزئیات عکس به طور دقیق معلوم باشد. حجم فایل خود را کوچک انتخاب نکنید که در این صورت تصاویر تار به نظر می رسد.

نکته 5: محصول باید 85 درصد و یا بیشتر از محیط تصویر را پر کند.

برای اینکه خریداران، تمام جزئیات را مشاهده کنند، قاب عکس را پر کنید. محصول را در مرکز قرار دهید تا 85 درصد قاب با محصول پر شود.
در صورتی که محصول جدیدی را می فروشید، مهر و موم و یا برچسب ها را از محصول جدا نکنید. بسته بندی اصلی به خریدار اطمینان می دهد که محصول شما جدید است.

 

 
برای آشکار کردن جزئیات محصول از نزدیک عکس بگیرید. در اطراف محصول، فضای باز زیاد نباشد.

نکته 6: همه زوایا و جزئیات محصول را در نظر بگیرید.

عکس ها را از نمای نزدیک و زوایای مختلف، بالا، پایین و هر دو طرف بگیرید. در صورت نیاز، محصول را تمیز کنید.

 

نکته 7: مقیاس اندازه را نمایش دهید.

اگر اندازه محصول واضح نیست، یک سکه و یا خط کش کنار آن قرار دهید. به دلیل اینکه خریدار اندازه واقعی محصول خریداری شده را تشخیص نمی دهد، در بسیاری از مواقع محصولات خریداری شده به این دلیل به فروشنده برگشت داده می شوند که خریدار هنگام خرید، درک درستی از اندازه محصول نداشته است.  

 

 
با قرار دادن خط کش یا یک شیئی در کنار محصول که اندازه آن را می دانید، مقیاس آن را نشان دهید. از تصاویری که اندازه واقعی محصول را نشان نمی دهند، استفاده نکنید.

نکته 8: میزان تعادل رنگ سفید عکس ها را حفظ کنید.

تاباندن نورهای متفاوت، رنگهای مختلفی را در عکس ها ایجاد می کنند. لامپ های رشته ای به عکس ته رنگ زرد می دهند، لامپ های فلورسنت باعث می شوند عکس ها آبی به نظر برسند. دوربین های دیجیتال معمولاً تنظیمات خودکار تعادل سفیدی دارند که باعث ایجاد یک تصویر خنثی و یا روشن می شود.
اگر تصاویر شما دائماً به آبی یا زرد تبدیل می شوند، برای حذف رنگ ناخواسته میزان تعادل رنگ سفید را تنظیم کنید.

 

 
برای اینکه رنگ عکس شما واقعی جلوه کند، میزان تعادل رنگ سفید را در گزینه "خودکار" تنظیم کنید.  تصاویری با ته رنگ های اضافی را آپلود نکنید. مطمئن شوید که دوربین شما برای میزان تعادل رنگ سفید در گزینه "خودکار" تنظیم شده است.

نکته 9: از نمای نزدیک عکس بگیرید.

دوربین خود را برای نمای نزدیک تنظیم نمایید و یا از حالت "ماکرو" (از تنظیمات دوربین) استفاده کنید. برای جلوگیری از حرکت دوربین و ایجاد تاری در تصویر از سه پایه و یا شاتر استفاده کنید.
اگر دوربین بسیار نزدیک و یا دور باشد، برای فوکوس خودکار درست عمل نخواهد کرد. در تنظیم دوربین بسیار دقت کنید و عکس ها را در کامپیوتر و یا پرینتر کنترل کنید.

 

 

برای نمایش بسیاری از جزئیات، از نمای نزدیک نیز عکس بگیرید.

عکس هایی که شامل کل محصول می شوند، جزئیات مهم را نشان نمی دهند.

 نکته 10: از اثاثیه صحنه و وسایل جانبی استفاده نکنید.

اگر وسایل جانبی باعث مبهم و پیچیده شدن محصول می شود و یا مانع پر کردن قاب با محصول می شود، نباید استفاده شوند. اثاثیه صحنه منجر به گمراهی خریدار برای انتخاب می شود.

 

 
محصول را به صورتی که هست بدون اثاثیه نشان دهید. استفاده از اثاثیه صحنه به همراه محصول باعث گمراهی خریدار و پیچیده شدن عکس می شود.

 نکته 11: کیفیت عکس های موبایل را بهینه کنید.

بیشتر قوانینی که در مورد دوربین های تک لنز دیجیتالی اعمال می شود در مورد دوربین های موبایل نیز به کار می رود. برای گرفتن تصویری با بیشترین حجم باید تنظیمات دوربین خود را به درستی انجام دهید.
برای گرفتن بهترین تصاویر، دستورالعمل های زیر را دنبال کنید:
- برای به حداقل رساندن حرکت، دوربین را بر روی جسم سخت تنظیم کنید.
- فلش را خاموش کنید.
- از یک پس زمینه ساده استفاده کنید (پس زمینه سفید برای محصولات رنگی و پس زمینه سیاه برای محصولات سفید).
- در صورت امکان از فوکوس خودکار دوربین استفاده کنید.
- همچنین شما می توانید از سایر نرم افزارهای ویژه دوربین استفاده کنید. بعضی از آنها به شما امکان می دهد تا تصاویری با جزئیات کامل بگیرید و آنها را به آسانی ویرایش کنید.

برای گرفتن تصاویر واضح و دقیق از محصول خود، دوربین گوشی خود را بر روی جسم سخت تنظیم کنید.

 

 

نکته 12: نتایج را قبل از اتمام چک کنید.

زمانی که از گرفتن عکس های درست اطمینان حاصل کردید، آنها را در کامپیوتر و یا پرینتر بازبینی کنید تا رنگ، کنتراست، روشنی و غیره در عکس ها چک شود.

  

صفحه محصول و لیست محصولات شما باید به گونه ای باشد که به خریداران امکان انتخاب و تصمیم گیری دهد. یک لیست عالی با تصاویر عالی شروع می شود. پیش نیازهای کیفیت تصاویر در اینجا ذکر می شود تا بتوانید عکس های بهتر بگیرید و محصولات بیشتری بفروشید. 

پیش نیازهای تصاویر باکیفیت:

1. اندازه تصویر بین 1000-1600 پیکسل باشد.

جهت استفاده مناسب از قابلیت بزرگنمایی تصویر، بهتر است اندازه تصویر بین 1000 تا 1600 پیکسل باشد. (ثابت شده که بزرگنمایی باعث افزایش فروش می شود)
کمترین اندازه باید 500 پیکسل در کوتاه ترین ضلع تصویر باشد.

 

2. از حاشیه در عکس استفاده نکنید.

شما مجاز به استفاده از حاشیه در عکس ها نیستید. مورد استثنا فقط زمانی است که یک حاشیه "طبیعی" با عکاسی از محصول مربعی و یا مستطیلی شکل در یک پس زمینه رنگی خنثی ایجاد می شود.

 

 
از استفاده از هر گونه حاشیه برای تصویر اجتناب کنید.

3. از واترمارک استفاده نکنید.

برای نشان دادن مالکیت، اطلاعات بازاریابی از قبیل جزئیات ویژه درباره محصول، خدمات به مشتری و یا هر دلیل دیگر از واترمارک استفاده نکنید. هرگز محصول را مبهم و پیچیده نکنید.

 

 
جزئیات لیست محصولات را فقط در توضیح محصول و یا ویژگی های کلیدی محصول وارد کنید.

لوگو و یا متن بازاریابی در تصاویر نگنجانید.

4. هیچ متن و یا عکسی را بر روی تصویر قرار ندهید.

هیچ متن و یا عکسی را (از قبیل "ارسال رایگان" و یا لوگوهای فروشنده) به تصاویر اضافه نکنید. موارد الزامی را بر حسب نیاز در عنوان، شرح کوتاه و یا توضیح محصول وارد شود. 

- آدرس سایت داخلی (ایرانی) در عکس و هر کجای دیگر محصول ممنوع است.

- در صورت وجود نام یا لوگو بر روی خود محصول انتشار آن بلامانع است ولی انتشار آن در کنار تصویر ممنوع است.

- درج آدرس سایت خارجی بر روی محصول که امکان خرید را به خریدار نمی دهد بلامانع است.

- بارکدی که به آدرس اشاره کند ممنوع است، بارکد خود محصول ایرادی نخواهد داشت.

- آدرس اینستاگرام و تلگرام کاملا ممنوع است.

- هرگونه اطلاعات تماسی که خریدار را به فروشنده ارجاع دهد ممنوع است.

 

 
از عکس هایی استفاده کنید که فقط محصول شما را نمایش می دهند و نه چیز دیگر. متن و یا عکس به تصویر اضافه نکنید.

5. هر محصول حداقل باید یک تصویر داشته باشد.

وارد کردن محصول بدون تصویر مجاز نیست و هر محصول حداقل باید یک تصویر داشته باشد. اگر محصول شما به گونه ای است که شما نمی توانید خودتان عکاسی کنید، از اینترنت برای یافتن تصاویر رایگان محصول خود استفاده کنید.

6.از فرمت های مجاز تصویر و ترجیجا (JPEG (.jpg استفاده کنید.

• (JPEG (.jpg
• (PNG (.png
• (GIF (.gif

7. بهترین تصویر را به عنوان تصویر اصلی انتخاب کنید.

تصویر اولیه محصول، تصویر اصلی نامیده می شود. تصویر اصلی نمایشگر یک محصول در نتایج جستجو است و اولین تصویری است که مشتریان در صفحه جزئیات محصول، لیست محصولات و جدیدترین و ... مشاهده می کنند. تصویری را به عنوان تصویر اصلی انتخاب کنید که:

• واضح بوده، درک و فهم آنها آسان است، غنی از اطلاعات بوده و چشمگیر می باشد.
• تصویر باید به طور دقیقی بیانگر محصول باشد و فقط محصولی را نمایش دهد که برای فروش گذاشته شده است.
• این تصویر باید دارای پس زمینه سفید بوده و نباید شامل اثاثیه صحنه، متن، لوگو یا واترمارک باشد که باعث گمراهی مشتری خواهد شد.

8. قوانین و مقررات قانونی زیر در تصاویر محصولات رعایت شود:

• محصولات آرایشی و بهداشتی، غذایی و دارویی شامل کد شبنم و برچسب اصالت و سلامت از سازمان غذا و دارو باشد.
• شئونات اسلامی در تصاویر رعایت شده باشد.
• در محصولات غذایی، برند محصول، بسته بندی محصول و پروانه بهداشتی محصول قابل مشاهده باشد.

چه تعداد تصویر برای هر محصول می توانیم استفاده کنیم؟

شما برای هر محصول 1 تا 12 عدد تصویر می توانید استفاده کنید، برخی از محصولات برای اینکه دید درست تری از محصول به خریدار بدهند نیاز به تعداد بیشتری از تصویر دارند و در برخی دیگر از محصولات، تعداد محدودتری از تصویر برای کمک به تصمیم گیری خریدار کافی خواهد بود، از هر محصول به تعداد لازم تصویر تهیه و استفاده کنید.

مناسب ترین سایز برای تصاویر چه سایزی است؟

طول یا عرض تصویر در حداقل مقدار ۵۰۰ پیکسل و در حداکثر مقدار ۱۶۰۰ پیکسل باشد تا خریداران بتوانند از ویژگی بزرگنمایی تصاویر به طور بهینه استفاده کنند.

چگونه تصاویر محصولات را در فوتوشاپ و یا آنلاین بهینه سازی کنیم؟

* بخش اول: ریسایز و بهینه سازی تصاویر در فوتوشاپ

برای تغییر اندازه عکس، ابتدا لازم است تصویر برش داده شده و سپس در اندازه مناسب ذخیره شود. ابتدا عکس را در فوتوشاپ باز نمائید. برای این کار از منوی File گزینه Open را انتخاب کرده، در پنجره باز شده عکس را از سیستم خود انتخاب نمائید تا عکس مورد نظر در صفحه فوتوشاپ باز شود.

سپس از منوی ابزارها در سمت چپ، ابزار Crop Tool را انتخاب کنید و در مرحله بعد، در قسمت بالا، مقادیر ۱۴۰۰ و ۱۰۵۰ پیکسل را جهت برش عکس، وارد کنید (شکل ۴). سپس کلید Enter را بزنید.

(شکل4)

سپس از منوی Image گزینه Image size را انتخاب کنید. پنجره Image size (شکل ۵) باز خواهد شد.

 

(شکل ۵)

در قسمت Dimensions می توانید سایز عکس را بر حسب پیکسل مشاهده کنید. (مقادیر مورد نظر برای پهنا و ارتفاع عکس را در کادرهای مقابل عباراتWidth   و Height وارد نمائید) و یا با انتخاب گزینه Percent از لیست های کشویی مقابل width  و Height سایز عکس را به صورت درصدی از عکس اصلی تغییر دهید. (شکل ۶)

(شکل 6)

 

در قسمت Document Size اندازه عکس را بر اساس واحد تعیین شده در کادر مشاهده می کنید که می توانید واحدها را تغییر دهید. در این مرحله واحد را به Pixels تغییر دهید. (شکل ۷)

 

(شکل ۷)

 

و همینطور می توانید اعداد مربوط به Width و Height را تغییر دهید که می توانید تغییرات را اعمال کنید. 

(شکل ۸)

در همین قسمت گزینه ای با نام Resolution وجود دارد که وضوح تصویر را مشخص می کنید. برای عکس هایی که در صفحات اینترنت قرار می دهید وضوح تصویر را بین ۷۲ تا ۱۰۰ در نظر بگیرید. (شکل 9)

 

(شکل ۹)

گزینه Resample : اگر این گزینه فعال باشد با تغییر پهنای عکس، ارتفاع عکس هم به همان نسبت تغییر خواهد کرد و بالعکس (با تغییر ارتفاع، پهنای عکس هم تغییر خواهد کرد) 

(شکل ۱۰)

اگر می خواهید فقط پهنا یا ارتفاع عکس را تغییر دهید علامت داخل کادر مقابل عبارت  Resample را غیر فعال کنید و سپس در کادرهای  Widthو Height مقادیر مورد نظر را وارد نمائید.

جهت ذخیره عکس  کافی است از منوی File گزینه Save As… را انتخاب کنید.  

(شکل ۱۱)

در پنجره باز شده به نام Save As فایل مربوطه را در محل مناسب جهت استفاده ذخیره کنید. 

(شکل ۱۲)

بعد از اعمال ذخیره پنجره ای با نام JPEG Option  برای تنظیمات فایل ذخیره شده نمایان می شود که کیفت یا همان Quality را می توانید انتخاب و ذخیره کنید. 

 

(شکل ۱۳)

 گفتنی است کیفیت (هرچه عدد کمتر باشد، حجم و کیفیت عکس کمتر می شود) را آنقدر کم کنید تا به حجم مورد نظر برسید.

روش دوم ذخیره با حجم کمتر با کمی تغییر بهتر از روش اول می باشد که آن نیز به شرح زیر می باشد؛

این بار از منوي File>Save for Web را انتخاب کنيد. 

(شکل ۱۴)

وارد پنجره جديدي مي شويد که در اينجا شما مي توانيد حجم عکس و حتي زمان بارگزاري آن را در صفحات وب مشاهده کنيد. 

(شکل ۱۵)

ابتدا فرمت ذخیره عکس را از حالت GIF به JPEG تغییر می دهید و تنظیات مربوط به آن را اعمال می کنید. مثل شکل شماره ۱۶.

(شکل ۱۶)

قسمت پايين پنجره سمت چپ حجم عکس و زمان بارگزاري شدن آن را به شما نشان مي دهد.

قسمت بالا سمت راست مي توانيد از منوي کشويي نوع GIF يا JEPG را مشخص کنيد،

و در قسمت پايين سمت راست از تب Image Size اندازه يا فايل سايز را تغيير دهيد، پس از تغيير دکمه Apply فعال مي شود، با کليک روي دکمه Apply تغيير مورد نظر اعمال و عکس جديد را نمايش مي دهد. در صورتي که تصویر نمایش داده شده، مطابق با نظر شماست روي دکمه save‌ کليک و فايل را در محل مورد نظر ذخيره کنيد.

روش سوم

برای تغییر اندازه یک یا چند فولدر عکس از مسیر زیر اقدام کنید:

(تمامی تنظیمات و تیک ها مطابق نمونه باشند)

ابتدا وارد فوتوشاپ شوید، از مسیر زیر اقدام کنید: 

 ( شکل ۱۷)

File > Scripts > Image Procesor 

 

در پنجره باز شده به نام Image Procesor اقدامات زیر را انجام دهید. 

(شکل ۱۸)

۱-     آدرس فولدر عکس را مشخص کنید.
۲-     کیفیت را تنظیم کنید (هرچه عدد کیفیت کمتر شود حجم و کیفیت عکس ها کمتر می شود).
۳-     عرض و ارتفاع عکس را تایپ کنید.
۴-     کلید Run را بزنید.
عکس های تغییر سایز یافته با ایجاد پوشه جدید به نام JPEG در همان مسیر ذخیره شد.

* بخش دوم: ریسایز و بهینه سازی تصاویر به صورت آنلاین

اما اگر زمانی که نرم افزار فوتوشاپ یا سایر نرم افزارهای کمکی برای کم کردن حجم عکس را نداشته باشید می توانید  آنلاین به کمک این مطلب تصاویر خود را کم ریسایز و کم حجم نمایید.

 

 

چگونه می توانیم تصاویر محصولات را روتوش کنیم؟

راهنمای روتوش تصاویر را می توانید از اینجا تماشا کنید.

دسته بندی محصولات
آیا می توانیم برای محصول بیش از یک دسته بندی انتخاب کنیم؟

نه خیر،  برای هر محصول فقط یک دسته بندی می توانید انتخاب کنید بنابراین باید دقت کنید که مناسب ترین دسته بندی را برای محصول خود انتخاب کنید تا شانس دیده شدن بیشتری داشته باشید. اگر فکر می کنید دسته بندی مورد انتظار شما در لیست دسته بندی ها نیست، با ارسال پیام به مدیریت سایت، درخواست ایجاد دسته بندی جدید بدهید، در صورت تایید کارشناس مربوطه، دسته بندی پیشنهادی شما ایجاد خواهد شود.

آیا صرفا امکان درج محصول در دسته بندی هایی که از بخش کاربری قابل مشاهده است وجود خواهد داشت؟

خیر دسته بندی های بازار تسهیل بسیار جامع و همه موضوعات را شامل می شود ولی سیستم به گونه ای برنامه نویسی شده است که صرفا دسته بندی های دارای محصول را نمایش می دهد. موقع افزودن محصول، لیست جامع تر دسته بندی ها را مشاهده خواهید کرد. در هر دسته ای که محصول اضافه کنیم، در صورت تایید محصول،  دسته بندی مزبور برای کاربران قابل نمایش خواهد بود.

افزودن محصول جدید
چگونه می توانیم محصول جدید اضافه کنیم؟

پس از ورود به پنل کاربری فروش، از منوی محصولات، افزودن محصول جدید را انتخاب نمایید. در صفحه باز شده، دسته بندی و نوع محصول را انتخاب کرده و بر روی دکمه "ادامه" کلیک کنید. در صفحه بعد، گزینه ها را طبق راهنمایی که در هر مورد ارائه شده است تکمیل کرده و دکمه "ذخیره" را کلیک کنید تا محصول جدید اضافه شود.

در تکمیل هر یک از گزینه های پنل فروش، اعم از تنظیمات و افزودن محصول، چه نکاتی را باید مورد توجه قرار داد؟

متن مورد نظراغلب گزینه های پنل فروش، درست در همان جایی که می خواهید اطلاعات آن گزینه را تعریف کنید دارای راهنمای مربوط به آن گزینه است، به شدت توصیه می شود که تک تک موارد فوق را در هنگام تکمیل مطالعه کنید و براساس راهنمای درج شده عمل کنید.

چگونه می توانیم محصول قابل پیکر بندی اضافه کنیم ؟

راهنمای افزودن محصول پیکربندی را می توانید از اینجا دانلود کنید.

تنظیمات سفارشی محصولات چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

در مواردی محصولی خاص دارای گزینه های قابل انتخاب متعددی از طرف مشتری است که با گزینه جدید عملاً یک محصول جدید شناخته می شود، به طور مثال یک موبایل مشخص با رم 32 گیگ و رم 64 گیگ یا رنگ سفید و رنگ مشکی، گزینه هایی سفارشی از یک محصول کاملاً مشخص هستند، ورود مجزای هر یک از محصولات مورد نظر در صفحات مستقل، هم حجم کاری فروشنده را بیشتر می کند و هم خرید را برای خریدار سخت می کند، برای پاسخ به چنین نیازهایی، تنظیمات سفارشی محصولات در نظر گرفته شده است.

برای ایجاد تنظیمات سفارشی:
1. در هنگام افزودن و یا ویرایش محصول از منوی محصولات وارد تب عمومی شوید.
2. در پایین صفحه و در قسمت تنظیمات سفارشی بر روی دکمه "افزودن گزینه جدید" کلیک کنید. سپس مراحل زیر را انجام دهید:
• در فیلد عنوان، نام ویژگی که مایلید خریدار هنگام خرید آن را تعیین کند وارد کنید.
• نوع ورودی مورد نظر را تنظیم کنید، اینکه آیا خریدار باکسی را تکمیل خواهد کرد، از بین گزینه های موجود یک یا چند گزینه را انتخاب خواهد کرد، فرمت تاریخ یا ساعتی را تعیین خواهد کرد و ...
• اگر تعیین گزینه مورد نظر توسط خریدار را برای خرید الزامی می دانید فیلد "الزامی است" را بر روی "بله" تنظیم کنید. • در فیلد ترتیب، ترتیب این آیتم را در لیست گزینه ها وارد کنید. برای نمایش آیتم مورد نظر در ابتدا، عدد 1 را وارد کنید.
3. اگر نوع ورودی را یکی از گزینه های انتخاب (کشویی، دکمه های رادیویی، چک باکس و یا چند گزینه ای) برگزینید، دکمه افزودن سطر جدید ظاهر می شود که از شما می خواهد گزینه های قابل انتخاب از طرف خریدار را مشخص کنید. با کلیک این دکمه، فیلدهای زیر نمایان می شود:
• در فیلد عنوان، نام این گزینه را وارد کنید.
• در فیلد قیمت، هر گونه افزایش و یا کاهش قیمت نسبت به قیمت پایه را وارد کنید.
• نوع قیمت را به صورت یکی از گزینه های زیر تنظیم کنید:
الف) در نوع ثابت، قیمت گونه جدید محصول نسبت به قیمت پایه، برابر مبلغ ثابتی که وارد می کنید فرق خواهد کرد.
ب) در نوع درصد، قیمت گونه جدید محصول نسبت به قیمت پایه، برابر درصدی که وارد می کنید فرق خواهد کرد.
• کد محصول گزینه جدید را وارد کنید. این کد پسوند کد محصول خواهد بود.
• در فیلد ترتیب، ترتیب این آیتم را در لیست گزینه ها وارد کنید. برای نمایش آیتم مورد نظر در ابتدا، عدد 1 را وارد کنید.
در آخر دکمه ذخیره را کلیک نمایید.

اگر در دسته ای که محصولاتم را اضافه می کنم مشخصات و ویژگی مورد نیازم وجود نداشته باشد چه کار باید بکنم؟

هنگام افزودن محصول، بر اساس دسته ای که انتخاب می کنید، در ادامه مشخصه های مربوط به آن دسته از محصولات جهت تکمیل از شما سوال خواهد شد. اگر مشخصه های محصولات از قبل در نرم افزار موجود نباشد خودتان قادر خواهید بود با کلیک بر روی دکمه "افزودن مشخصه جدید"، عنوان مشخصه جدید را اضافه کرده و سپس مقدار آن را وارد کنید.
مشخصه های از پیش تعریف شده، در هنگام مقایسه دو محصول توسط خریدار و در فیلترینگ و جستجوی حرفه ای محصولات مورد استفاده قرار خواهند گرفت ولی مشخصه هایی که شما خود اضافه می کنید در این موقعیت ها نمایش داده نخواهند شد، شما می توانید لیست عناوین و مقادیر مشخصه های هر یک از دسته بندی های مورد نیاز خود را به بازار اینترنتی تسهیل اعلام کنید تا در صورت عمومی بودن و مورد تایید قرار گرفتن، در لیست مشخصه های از قبل تعریف شده قرار گیرد تا هم در ادامه در ورود مشخصه ها کار شما آسان تر شود و هم در نتایج مقایسه، فیلترینگ و جستجوی پیشرفته هم دیده شوند.

تفاوت بین محصول ساده، محصول قابل دانلود، محصول مجازی و محصول قابل پیکربندی چیست؟

در مرحله اول افزودن محصول جدید، از شما پرسیده می شود که نوع محصول خود را انتخاب کنید، شما می توانید یکی از چهار نوع زیر را به عنوان نوع محصول خود انتخاب کنید:

محصول ساده: پرکاربردترین نوع محصول است، این نوع از محصول را زمانی انتخاب می کنید که محصول مورد نظر شما فاقد هر نوع گزینه قابل انتخاب از طرف خریدار باشد، مانند کتاب
محصول قابل دانلود: فروش فایل قابل دانلود در این گروه از محصولات قرار می گیرد، با انتخاب محصول قابل دانلود، در ادامه قادر خواهید بود فایل نمونه و لینک یا فایل قابل دانلود را اضافه کنید و خریدار پس از پرداخت می تواند فایل مورد نظرش را دانلود کند، در فرآیند خرید این نوع محصولات، انتخاب روش حمل غیر فعال خواهد شد.
محصول مجازی: این نوع از محصولات برای فروش خدمات یا محصولات غیر قابل لمس کاربرد دارد، به عنوان مثال گارانتی، نگهداری، بیمه و...، در محصول مجازی مرحله انتخاب روش حمل وجود ندارد، چون عملا محصولی برای ارسال وجود ندارد.
محصول قابل پیکربندی: محصول قابل پیکربندی عملا محصول ساده ای است که دارای گزینه های قابل انتخاب از طرف خریدار می باشد و خریدار در هنگام خرید می تواند اطلاعات سفارشی مورد انتظار خود را نیز وارد کند، به طور مثال در خرید یک پیراهن، خریدار می تواند رنگ و سایز مورد نظر خود را اضافه کند. حتی این انتخاب ها می تواند هزینه های بیشتری را بر روی فاکتور اضافه کند.

چگونه برای محصولات خود راهنمای سایز ایجاد کنم؟

«راهنمای سایز» برای دسته بندی های پوشاک، زیورآلات، کفش و سایر محصولات نیازمند آگاهی از سایز تعریف شده است. شما از این قابلیت برای محصولاتی که قبلا ایجاد شده اند و همینطور محصولات جدید می توانید استفاده کنید.

به دو حالت می توان از این قابلیت استفاده کرد:

1. محصولات قابل پیکربندی که دارای مشخصه قابل پیکربندی مربوط به سایز می باشند.

2. محصولاتی که دارای گزینه سفارشی مربوط به سایز می باشند.

حالت اول: نحوه تنظیم راهنمای سایز برای محصول قابل پیکر بندی:

1. روی افزودن محصول جدید کلیک کنید.

2. دسته بندی محصول مورد نظر که نیازمند آگاهی از سایز می باشد را انتخاب و روی کلید "ادامه" کلیک کنید.

3. در صفحه "انتخاب مشخصه های قابل پیکربندی" مشخصه مربوط به سایز را انتخاب کنید و روی کلید "ایجاد محصول قابل پیکر بندی" کلیک کنید.

4. در صفحه "ایجاد محصول قابل پیکربندی" در تب "عمومی" انتهای اطلاعات محصول، قسمت "راهنمای سایز" را مشاهده می کنید.

5. در انتهای تب عمومی، قسمت راهنمای سایز را مشاهده می کنید. فیلد "دسته بندی استاندارد" و سپس "نام استاندارد" را انتخاب کنید. (این قسمت را زمانی مشاهده می کنید که گزینه مربوط به سایز را انتخاب کرده باشید)

6. با استفاده از "پیش نمایش" که در زیر "نام استاندارد" مشاهده می کنید می توانید پیش نمایشی از جدول راهنمای سایز را مشاهده کنید.

دسته بندی استاندارد: بر اساس نوع دسته بندی انتخابی شما در مرحله قبل (جستجوی دسته بندی) تعیین می شود. با توجه به اینکه در هر برند و در هر مدل ممکن است نحوه سایز بندی متفاوت باشد، از لیست موجود، سایزبندی که متناسب با محصول شما می باشد را انتخاب کنید و بعد از تکمیل فیلدهای راهنمای سایز روی گزینه پیش نمایش کلیک کنید تا جدول و نحوه سایز بندی در آن گزینه را مشاهده نمایید. اگر گزینه "در سایت نمایش داده نشود" را انتخاب کنید، راهنمای سایز غیر فعال شده و در بخش کاربری، صفحه جزییات محصول غیر فعال خواهد بود.

نام استاندارد: سیستم های سایزبندی اصلی و رایج که در دنیا وجود دارند، تعریف شده اند از جمله استانداردهای اروپا، آمریکا، انگلیس. از این لیست، سیستم سایز بندی متناسب با محصول خود را انتخاب کنید. ( توجه شود که در کشور ما بیشتر از سایزبندی اروپایی استفاده می شود.)

حالت دوم: نحوه تنظیم راهنمای سایز برای محصول دارای گزینه سفارشی:

زمانی از گزینه سفارشی استفاده می کنیم که موجودی گزینه ها مهم نباشد.

1. افزودن محصول جدید > انتخاب دسته بندی محصول، همانند مراحل قبل می باشد.

2. در انتهای تب عمومی > تنظیمات سفارشی > نوع ورودی را "کشویی" انتخاب کنید > گزینه مربوط به سایز را ایجاد کنید.

3. با ایجاد گزینه کشویی "نمایش راهنمای سایز برای" در قسمت راهنمای سایز فعال می شود و شما از بین گزینه هایی که ایجاد کرده اید گزینه مربوط به سایز را انتخاب می کنید.

سایز چارت

4. با انتخاب گزینه مورد نظر، در سمت کاربری در صفحه جزییات محصول، راهنمای سایز برای کاربران قابل مشاهده خواهد بود.

سایز چارت

با کلیک بر روی راهنمای سایز به صورت زیر راهنما قابل نمایش خواهد بود.

بروزرسانی و بهبود اطلاعات محصولات
چگونه می توانم اطلاعات محصولاتی را که وارد کرده ام بهینه سازی و بروز رسانی کنم؟

برای این کار پس از ورود به پنل کاربری فروش خود، در منوی محصولات، از قسمت لیست محصولات، محصول مورد نظر را انتخاب و بر روی ویرایش کلیک کنید. دقت داشته باشید که لازم است اطلاعات محصولات و موجودی و قیمت ها همواره بروز باشد، چرا که در صورت انجام خرید توسط خریدار، لازم است محصولات سفارش داده شده را به قیمتی که خود تعریف کرده اید ارسال کنید.

فروش ویژه
فروش ویژه چیست و چگونه می توانم از آن استفاده کنم؟

شما می توانید از طریق قابلیت فروش ویژه در نظر گرفته شده در نرم افزار سایت، هر لحظه که اراده کنید محصول خود را در محدوده کوتاه یا نامحدود زمانی با تخفیف ویژه عرضه کنید، در صورت انجام چنین کاری، در لیست و صفحه جزئیات محصول، بر روی قیمت اصلی خط خورده و قیمت جدید نمایش داده می شود و همچنین محصول شامل فروش ویژه در طبقه بندی فروش ویژه که از بالای صفحات قابل دسترسی است نمایش داده خواهد شد.
در صورتی که می خواهید کاربران فروشگاه شما هم به لیست فروش ویژه در داخل فروشگاه اختصاصی شما نیز دسترسی داشته باشند از منوی تنظیمات، تب ویرایش فروشگاه، فروش ویژه را فعال کنید.
برای تعیین قیمت ویژه از تب قیمت در هنگام افزودن محصول، قیمت فروش ویژه را وارد کنید و در صورتی که می خواهید محصول مورد نظر را صرفا برای مدت محدودی با تخفیف عرضه کنید، تاریخ شروع و تاریخ پایان آن را از همین قسمت مشخص کنید.
تخفیف را از قیمت اصلی لحاظ کنید و از افزایش کاذب قیمت محصول و عرضه آن به قیمت اصلی تحت عنوان فروش ویژه به شدت پرهیز کنید، چرا که به تدریج باعث ایجاد بی اعتمادی به فروشگاه شما و از دست دادن مشتریان تان خواهد شد.

باشگاه مشتریان بازار تسهیل
باشگاه مشتریان چیست؟

باشگاه مشتریان برنامه وفادار سازی مشتریان است که به هدف قدردانی از مشتریان وفادار و تشویق آنها به تکرار خرید و کمک گرفتن از مشتریان برای پیشبرد فروش طراحی شده است، در باشگاه مشتریان به مشتری بابت خریدها و فعالیت های تعریف شده ای مثل ثبت نظر، به اشتراک گذاری محصولات در جوامع مجازی، تبلیغ و اطلاع رسانی محصولات و ... امتیازاتی تعلق می گیرد که ارزش ریالی داشته و به مشتری امکان می دهد با استفاده از آن امتیازات، اقدام به پرداخت در خریدهای بعدی کند، اعتبار امتیازات کسب شده محدود به زمان است و همین محدود به زمان بودن و قابل استفاده بودن امتیاز در خرید بعدی، باعث می شود که مشتری به هدف پیشگیری از، از بین رفتن امتیاز، خرید بعدی را در زمانی کوتاه برای خود یا دوستانش انجام دهد و باز از خرید، امتیاز دوباره ای می گیرد که در خرید بعدی قابل استفاده خواهد بود و همین سیکل تکرار می شود، بدین ترتیب هم فروش فروشنده ها بیشتر می شود و هم باشگاه مشتریان زمینه ای برای قدردانی و استفاده از تخفیف برای مشتریانی که تکرار خرید دارند فراهم می کند.

باشگاه مشتریان چه اهدافی را پیگیری می کند؟

اینها بخشی از اهدافی هستند که در راه اندازی باشگاه مشتریان در بازار اینترنتی تسهیل پیگیری می شود:

1. تشویق مشتریان به تکرار خرید برای خود یا دوستان و آشنایان

2. قدردانی از مشتریان وفادار از طریق اعمال تخفیف در خریدهای بعدی و تقویت وفاداری مشتریان

3. تشویق مشتریان به تسریع در تکرار خرید از طریق محدود کردن مهلت استفاده از امتیازات کسب شده

4. ایجاد بازیگونگی (Gamification) و افزایش لذت خرید اینترنتی برای خریداران

5. ایجاد هم افزایی ناشی از راه اندازی شبکه باشگاه مشتریان، طوری که خریدار با خرید از یک فروشنده امتیازاتی کسب می کند که ارزش ریالی آن در خرید از یک فروشنده دیگر برای او قابل استفاده است.

6. کمک گرفتن از خریداران، فروشنده ها و همه کاربران سایت برای تبلیغ و افزایش فروش سایت و پیش برد اهداف مورد پیگیری سایت و فروشنده ها از طریق تخصیص امتیاز برای انجام فعالیت هایی مثل ثبت نظر، به اشتراک گذاری محصولات با دوستان، تبلیغ سایت، ثبت نام و ...

منابع مالی امتیاز قابل دریافت خریداران، توسط فروشنده ها تامین می شود یا بازار اینترنتی تسهیل؟

خریدار به چندین روش می تواند کسب امتیاز کند مثل ثبت نام در سایت، به اشتراک گذاری محصولات در جوامع مجازی، ارسال ایمیل گروهی، تبلیغ فروشنده ها و بازار اینترنتی تسهیل، ثبت نظر، ثبت برچسب، جذب فروشنده و ...، همه امتیازات قابل دستیابی از این روش ها از منابع مالی بازار اینترنتی تسهیل تامین خواهد شد و بابت این امتیازات فروشنده هیچ هزینه ای پرداخت نمی کند.

یکی از راه های مهم دیگر کسب امتیار توسط خریدار، انجام خرید است، خریدار در صفحه جزئیات محصول، میزان امتیاز قابل دستیابی از محل خرید یک محصول را مشاهده می کند و بر اساس آن تصمیم به خرید می گیرد، اعتبار این امتیاز توسط فروشنده تامین می شود، فروشنده در هنگام افزودن محصول، در تب قیمت، میزان امتیاز قابل تخصیص به خریدار بابت هر واحد از خرید را مشخص می کند و خریدار موقع خرید این امتیاز را کسب می کند و مبلغ مورد نظر هنگام پرداخت سهم فروشنده از حساب او کسر می شود، ضمن اینکه بازار اینترنتی تسهیل هم از محل کارمزدهای خود نیز برای خریداران بابت خرید امتیازاتی را در نظر می گیرد، ولی امتیاز در نظر گرفته شده توسط تسهیل برای ایجاد انگیزه در خریدار کافی نخواهد بود و توصیه می شود فروشنده ها نیز خود امتیازاتی را برای خریداران در نظر بگیرند.

در بسیاری از مواقع می توانید بخشی از تخفیفی که برای خرید در نظر گرفته اید را به عنوان امتیاز تعریف کنید.

ارزش پولی هر امتیاز چقدر است؟
هر امتیاز معادل 10 تومان است، وقتی تعیین می کنید که برای خرید فلان محصول حاضرید 500 تومان امتیاز به خریدار بپردازید، در صورت خرید محصول مورد نظر، به ازای هر واحد خرید از محصول، معادل 5000 تومان از مبلغ قابل دریافت نهایی شما کسر می شود، بنابر این در هنگام تعریف امتیاز مزبور دقت لازم را داشته باشید.
آیا خریدار می تواند امتیازی که در خرید محصول من به دست آورده است در خرید از محصولات فروشنده دیگر مصرف کند؟
بله خریدار وقتی خریدی انجام می دهد و یا فعالیت تعریف شده ای مثل ثبت نظر، به اشتراک گذاری محصولات در جوامع مجازی و ... انجام می دهد امتیاز کسب می کند، هیچ محدودیتی برای او تعریف نشده است که این امتیاز را در خرید از کدام فروشنده بازار تسهیل می تواند استفاده کند، این عدم محدودیت باعث تشویق خریدار به خرید محصولات دارای امتیاز می شود چرا که امتیاز به دست آمده را در خرید از سایر فروشنده ها هم می تواند استفاده کند و فروشنده ها هم عملا به افزایش فروش محصولات همدیگر کمک می کنند.
چگونه امتیاز قابل تخصیص به خریدار بابت خرید هر یک از محصولاتم را تعریف کنم؟
برای این کار وارد پنل فروش خود شده و از منوی محصولات، وارد صفحه لیست محصولات خود شوید، شما می توانید با کلیک بر روی دکمه ویرایش هر یک از محصولات، در تب قیمت، میزان امتیاز قابل تخصیص به خریدار بابت خرید هر واحد محصول را تعیین کنید و یا در لیست محصولات با کلیک بر روی ویرایش سریع در بالای صفحه بصورت یکجا امتیاز چندین محصول را تعیین کرده و ذخیره کنید، همچنین در هنگام افزودن محصول جدید نیز در تب قیمت می توانید امتیاز خریدار بابت خرید هر واحد از محصول را تعریف کنید.

پاسخگویی، فروش و ارسال

پاسخ به استعلام های خرید عمده
آیا می توانم قیمت محصولات را به نسبت تعداد خرید متفاوت تعریف کنم؟

بله بازار تسهیل برای پوشش هم زمان خرده فروشی و عمده فروشی برنامه ریزی شده است، شما می توانید قیمت های متفاوتی به نسبت میزان خرید تعریف کنید، هر کاربر در صفحه جزئیات محصول قادر خواهد بود به نسبت تعداد خریدهایش، تعرفه های متفاوتی را مشاهده و بر اساس آن خرید کند، قمیت هر محصول به نسبت تعداد خرید، در تب قیمت از مراحل افزودن یا ویرایش محصول قابل مشاهده است.

اگر بخواهیم قیمت های عمده فروشی نمایش داده نشود و صرفا پس از استعلام قیمت، به صورت محرمانه قیمت ها نمایش داده شود چگونه باید عمل کنیم؟

تجارت الکترونیکی کسب و کار با کسب و کار، حجم بزرگتری از تجارت الکترونیکی را به خود اختصاص داده است، بنابراین در صورت داشتن تعرفه های رقابتی، به عمده فروشی توجه ویژه ای داشته باشید، با راه انداختن عمده فروشی، قادر خواهید بود از پتانسل های فضای فیزیکی نیز برای افزایش فروش خود بهره بگیرید، به اینصورت که فروشنده ها محصولات را با قیمت عمده از شما خرید می کنند و در فروشگاه های فیزیکی به فروش می رسانند و به تدریج جریان منظمی از فروش را راه اندازی خواهید کرد، در صورت تعریف فرصت درآمدی از طرف شما، محصولات شما توسط علاقمندان، در جوامع مجازی یا فروشگاه های اینترنتی دیگر نیز به فروش خواهد رسید.

در هنگام اضافه کردن محصول به شما امکان فعال کردن امکان استعلام خرید عمده داده شده است، کاربرانی که مایل به خرید عمده هستند قادر خواهند بود با تکمیل فرم استعلام بهای موجود در صفحه جزئیات محصول، از شما برای خرید عمده استعلام قیمت کنند، شما قادر خواهید بود در محیط نرم افزار با خریدار بالقوه به چانه زنی و مذاکره بپردازید و در قیمتی مورد تایید طرفین باهم به توافق برسید، با قابلیت های نرم افزاری در نظر گرفته شده در سیستم، خریدار قادر خواهد بود با قیمتی که حین مذاکره به تایید شما رسیده است خرید خود را پیگیری و نهایی کند.

در صورتی که قصد فروش عمده از محصولی خاص را ندارید یا مایل نیستید کاربران قیمت های عمده را استعلام کنند، گزینه استعلام خرید عمده را غیر فعال کنید.

برای اینکه کاربران، خرید با تعداد محدود را به قیمت عمده از شما مطالبه نکنند می توانید در حین درج محصول با تکمیل فیلد "حداقل تعداد سفارش برای استعلام عمده" مانع استعلام خرید عمده با تعداد کمتر از تعداد مورد نظرتان شوید.

بعد از کلیک بر روی "استعلام خرید عمده"، فرم زیر به خریدار بالقوه نمایش داده می شود که از طریق آن می تواند پیشنهاد خود را در مورد قیمت محصول به شما ارسال کند. 

لینک دسترسی به استعلام های قیمت در پنل فروش اختصاصی شما قابل دسترس است. 

در منوی خرید خریدار هم لیست استعلام های خریدی که انجام داده است برای او نشان داده می شود و خریدار می تواند پس از تایید فروشنده در مورد قیمت پیشنهادی او، افزودن به سبد خرید را کلیک کرده و اقدام به نهایی سازی خرید بر طبق تعرفه مورد توافق نمایید.

مدیریت سفارشات رسیده
چگونه متوجه خواهم شد که سفارشی را دریافت کرده ام؟

بعد از اینکه از محصولی از مجموعه محصولات شما در داخل سایت به فروش می رسد، هم از طریق ارسال ایمیل، هم از طریق ارسال پیامک و هم از طریق پنل فروش خود در سایت تسهیل مطلع خواهید شد. 

از پنل فروش وارد سفارشات دریافتی من می شوید و با کلیک دکمه مشاهده سفارش، جزئیات سفارش را می توانید مشاهده کنید. 

شما می توانید سفارش ها را بر اساس تاریخ و یا وضعیت سفارش جستجو کنید. از آنجا که فروشنده، وضعیت سفارش را تغییر می دهد، خریدار می تواند با رجوع به سفارش های من از منوی خریدهای من، از وضعیت سفارش خود آگاه شود. 

در ارتباط با ارسال به موقع سفارشات، چه نکات مهمی را باید مورد توجه قرار داد؟

ارسال سریع سفارشات مشتریانی که از طریق اینترنت خرید می کنند یکی از مهمترین فاکتورهای تامین رضایتمندی آنها و به طبع آن افزایش فروش است، با توجه به اینکه مسئولیت ارسال سفارشات و رساندن آن به خریدار، بر عهده فروشنده است، درخواست می شود از هیچ تلاشی برای به حداقل رساندن زمان تحویل سفارشات مشتریان مضایقه نکنید، شما در پنل فروش خود اعلام می کنید که سفارش مشتری را در عرض چه مدت بعد از دریافت سفارش ارسال خواهید کرد، این اعلان شما، تعهد شما مبنی بر ارسال در زمان وعده داده شده است، سایت تسهیل نیز به مشتریان تعهد داده است که سفارشاتشان در زمان موعد ارسال خواهد شد و در صورت عدم ارسال به موقع سفارش، می توانند درخواست بدهند که وجه پرداختی شان عیناً عودت داده شود، بنابراین به شدت توصیه می شود که حتماً در زمانی که تعیین کرده اید نسبت به ارسال سفارش اقدام نمایید تا مشمول مقررات عدم ارسال به موقع سفارشات رسیده نشوید. 

تعهد زمان ارسال با تعهد زمان دریافت محصول توسط خریدار دو موضوع متفاوت هستند، تعهد زمانی تعیین شده توسط شما، تعهد ارسال و تحویل به حمل کننده است و طبیعتا ممکن است به دلایلی، محصولِ در اختیار شرکت حمل، با تاخیری مختصر به دست خریدار برسد که در این خصوص در راهنمای سمت خریدار آگاهی لازم به خریدار داده شده است.  

نارضایتی عموماً از محل عدم پاسخگویی به انتظارات به وجود می آید و فراتر از انتظار عمل کردن هم باعث شعف و شادمانی و وفاداری مشتری می شود بنابراین تقاضا می شود تا حد امکان زودتر از زمانی که وعده داده اید نسبت به ارسال سفارش مشتری اقدام نمایید.

خریدار بعد از دریافت هر سفارش در چهار موضوع " مطابقت محصول دریافتی با توصیف"، " پاسخگویی"، " هزینه ارسال" و " زمان ارسال" برای سفارش مورد نظر ثبت نظر می کند و این در سوابق معاملات فروشنده در معرض دید سایر خریداران بالقوه قرار می گیرد، بنابراین توصیه می شود سعی کنید در خصوص معیارهای مورد نظر، نمرات خوبی از مشتریان دریافت کنید تا هم اعتبار و جایگاه برند خود را تقویت کنید و هم شانس بیشتری در فروش های بعدی به دست بیاورید.

فروشندگان باید روشی را برای ارسال انتخاب نمایند که از رسیدن سفارشات به دست خریدار اطمینان حاصل کنند و با ارسال به موقع محصول، رضایت خریدار را کسب نمایند. 

اگر محصولی در دست دارید که پس از فروش قادر به ارسال آن نیستید، اطلاعات آن را در سایت درج نکنید.

آیا می توانم محصولی مغایر با آنچه که توضیح داده شده است به خریدار ارسال کنم؟

بازار تسهیل محیطی برای تجارت سالم بین خریدار و فروشنده است و رضایتمندی خریداران مهمترین هدفی است که در آن مورد پیگیری قرار می گیرد و ایجاد نارضایتی در خریدار توسط فروشنده ای بخصوص، شانس خرید دوباره آن خریدار از سایر فروشنده ها را هم زیر سئوال می برد، بنابراین تمامی برنامه ریزی های سایت به گونه ای هدایت می شود که خریدار تجربه خوشایندی از خرید داشته باشد.
بر این اساس فروشنده ملزم می باشد تا اطمینان دهد که محصولات ارسال شده با مشخصات ذکر شده در سایت مطابقت می کند، به لحاظ ظاهری نیز باید مشابه همان عکس محصول در سایت باشد و با مشخصات توصیف شده توسط فروشنده شامل شکل، وزن، رنگ، مدل، آکبند بودن محصول و غیره یکسان باشد.

بعد از ارسال سفارش به آدرس خریدار چه اقدامی را باید انجام دهم؟

بعد از اینکه سفارشی را ارسال کردید لازم است در داخل سامانه ارسال سفارش را ثبت کنید تا هم خریدار و هم مدیریت سایت تسهیل از ارسال سفارش مطلع شود، چرا که عدم ثبت ارسال باعث خواهد شد که مرسوله ارسال نشده تلقی شود و در این شرایط ، شرکت ناچار به بازگشت مبلغ پرداختی خریدار خواهد بود و فروشنده مشمول قوانین و مقررات عدم ارسال به موقع سفارشات خواهد بود.

بعد از تحویل مرسوله به شرکت حمل اعم از تیپاکس، پست و ... شماره مرسوله را در صفحه جزئیات سفارش که از منوی سفارشات رسیده من در پنل فروش قابل دسترس است وارد کرده و در بالای برگه سفارش، بر روی دکمه ارسال کلیک کنید تا سفارش ارسال شده شناخته شود. 

روش های حمل و شرکت های فعال در جابجایی کالا
از چه روشهایی برای ارسال کالا می توانیم استفاده کنیم؟

فروشندگان می توانند با روشهای مختلف، کالای خود را ارسال نمایند. پست جمهوری اسلامی ایران، شرکت تیپاکس، شرکت آرامکس، شرکت تی پی جی، شرکت های باربری و حمل و نقل، پیک های موتوری، وسایل نقلیه اختصاصی و ... از جمله روش های ممکن برای ارسال سفارشات رسیده هستند، برخی از شرکت ها مثل تیپاکس و شرکت پست ( با شماره تلفن 193) با تماس تلفنی در آدرس مورد نظر شما حاضر و مرسوله را دریافت و ارسال می کنند، می توانید مرسوله را به نزدیک ترین دفاتر ارتباطی پست نیز تحویل بدهید یا در صورت داشتن سفارشات منظم روزانه، با آنها یا هر حمل کننده اختصاصی دیگر به توافق برسید که در ساعاتی معین برای دریافت مرسولات به آدرس مورد نظر شما مراجعه کنند، در صورت داشتن هر نوع مشکلی در ارسال با ما در ارتباط باشید، بر اساس تجربیات اخذ شده، مشاوره رایگان لازم برای حمل آسان، سریع و ارزان مرسوله ها در اختیارتان قرار داده خواهد شد.

آیا این امکان وجود دارد که قبل از ارسال سفارش مشتری، وجه سفارش را نقدا دریافت کنم؟

در بازار اینترنتی تسهیل، امنیت خرید مشتری از نظر ارسال به موقع سفارش و مطابقت محصولات ارسال شده با توصیف آن تضمین شده است و به خریدار تعهد داده شده است که در صورت عدم دریافت به موقع سفارش یا عدم تطابق محصول با توصیف آن،  می تواند وجه خود را نقدا از سایت تسهیل دریافت کند، وجود نفر سوم تضمین کننده سلامت معامله اعتماد خریدار به خرید و شانس فروش را در حد قابل توجهی افزایش می دهد، بر همین اساس وجه سفارش تا زمان دریافت مرسوله توسط خریدار، نزد بازار اینترنتی تسهیل امانت باقی خواهد ماند.

تسویه حساب با تسهیل

چگونه واریزها و برداشت های خود را در تسهیل مشاهده کنم؟

بعد از ورود به حساب کاربری خود به> منوی فروش من> مالی> حساب من بروید. در ابتدای صفحه، موارد زیر قابل مشاهده می باشد:
مانده حساب شما: مقدار موجودی قابل برداشت یا قابل مصرف حساب شما
کل مبلغ برداشت شده: جمع همه برداشت های صورت گرفته از حساب شما
کل مبلغ واریز شده به حساب شما: جمع همه مبالغ واریز شده به حساب شما
و در جدولی مشابه جدول زیر، کلیه واریز ها به حساب و برداشت ها از حساب لیست شده است که سطر های به رنگ سبز مبالغ واریزی و سطرهای به رنگ قرمز مبالغ برداشتی را نشان می دهند.

تسهیل چگونه با فروشندگان خود تسویه حساب می کند؟

پس از اینکه خریدار اعلام دریافت محصول با نظر راضی و قابل قبول نمود و یا شکایتی حل نشده در مورد محصول خریداری شده نداشته باشد(تا 7 روز بعد از ثبت کد رهگیری ارسال سفارش)، مبلغ کالای خریداری شده به موجودی قابل برداشت شما اضافه می شود.

تسویه حساب تسهیل با فروشندگان:

1. بعد از ورود به حساب کاربری خود به> منوی فروش من> مالی> درخواست های تسویه بروید.

2. در "مانده حساب شما" مقدار موجودی قابل دریافت را می توانید مشاهده کنید.

3. برای واریز مبلغ مانده حساب شما (مبلغ قابل برداشتتان) بر روی کلید "درخواست تسویه حساب" کلیک کنید.

4. در فرم درخواست تسویه، مبلغ درخواستی را وارد و فرم را ثبت نمایید.

5. در جدول پایین صفحه کلیه واریز ها به حساب خودتان را با جزئیات می توانید مشاهده کنید.

واریزها و برداشت ها

درخواست تسویه حساب

توجه شود که:

مانده حساب شما باید مبلغی بیشتر از 10000 تومان باشد تا درخواست تسویه حساب بدهید.

• مبلغ درخواستی شما نمی تواند بیشتر از موجودی "مانده حساب شما" باشد.

• شما تنها می توانید یک درخواست تسویه در انتظار داشته باشید؛ یعنی بعد از تعیین تکلیف درخواست در جریان، می توانید اقدام به ثبت درخواست جدید نماید.

• حداکثر تا 48 ساعت کاری نسبت به واریز وجه مورد درخواست شما به حساب بانکی معرفی شده در حساب کاربری تان اقدام خواهد شد.

چگونه می توانم حساب تسهیل خود را شارژ کنم؟

شما با شارژ حساب می توانید موجودی اعتبار ریالی خود را در سایت افزایش داده و در موارد نیاز از آن استفاده کنید.

1. بعد از ورود به حساب کاربری خود به منوی فروش من> مالی> شارژ حساب بروید.

2. روی کلید "شارژ حساب" کلیک کنید.

3. به یکی از دو روش پرداخت آفلاین و یا پرداخت آنلاین، می توانید درخواست شارژ حساب بدهید که در پرداخت آنلاین، بلافاصله بعد از واریز، حساب شما شارژ می شود و در پرداخت آفلاین بعد از تایید مدیر سایت حساب شما شارژ می شود.


روش اول: پرداخت آفلاین

در این روش مبلغ مورد نظر خود را به یکی از روشهای "کارت به کارت" یا "واریز به بانک" واریز کرده و مشخصات آن را از طریق فرم موجود در حساب کاربری تان برای ما ارسال نمایید. پس از بررسی و تائید پرداخت توسط بانک، مبلغ مورد نظر به اعتبار جاری شما افزوده می شود.


روش دوم: پرداخت آنلاین

در این نوع پرداخت ابتدا مبلغ مورد نظرتان را در فرم زیر وارد و بانکی که می خواهید با آن تراکنش آنلاین را انجام دهید انتخاب و دکمه ثبت را میزنید. بعد از آنکه به درگاه پرداخت متصل شده و پرداخت را با موفقیت انجام دهید؛ موجودی شما به میزان مبلغ پرداخت شده افزایش می یابد.


لیست درخواست های شارژ حساب

در صفحه شارژ حساب، در جدول پایین صفحه، می توانید لیست همه درخواست ها و شارژ های تایید شده و نشده را مشاهده کنید.

در تراکنشهایی که وضعیتشان مشخص شده است (تائید یا رد شده)؛ شما از طریق لینک "مشاهده" در ستون "پیگیری" می توانید جزئیات آن را مشاهده نمایید.

در تراکنشهایی که وضعیت آن ها هنوز مشخص نیست؛ با کلیک بر روی دکمه "پیگیری" برای درخواست مورد نظر، جزئیات آن درخواست را مشاهده و در صورت لزوم از طریق ارسال پیام، شارژ حساب خود را پیگیری نمایید.

اختلافات و بازپرداخت ها

تعویض، بازگشت و بازپرداخت سفارشات
در صورت تعویض و یا بازگشت سفارش، هزینه حمل برگشت و ارسال مجدد بر عهده فروشنده خواهد بود یا خریدار؟

این موضوع بستگی به سیاست های کاری شما دارد، در صورتی که در منوی تنظیمات پنل فروش، تنظیم کرده باشید که هزینه برگشت یا ارسال مجدد به عهده خریدار است، هزینه آن را خریدار پرداخت خواهد کرد و در صورتی که به منظور ایجاد انگیزه بیشتر خرید در خریدار، هزینه مورد نظر را به عهده فروشنده تعیین کرده باشید، هزینه مربوطه را خود شما پرداخت خواهید کرد. 

اگر هزینه برگشت محصول بر عهده خریدار باشد، وجه کالا پس از کسر هزینه برگشت بازپرداخت خواهد شد.  

تحت چه شرایطی خریدار می تواند عنوان کند که محصولات دریافت شده با توصیف آن مطابقت ندارد؟

• زمانی که کالای دریافت شده از لحاظ مشخصات و ظاهر، با آنچه که در سایت عنوان شده است متفاوت باشد.
• هنگامی که محصولات ارسال شده اصل نبوده و تقلبی باشد.
• هنگامی که کالای دست دوم به جای کالای نو ارسال شده باشد.
• هنگامی که تعداد محصول دریافتی خریدار کمتر از تعداد سفارش داده شده باشد.

در صورتی که از نظر خریدار اطلاعات محصول با آنچه سفارش داده شده، مطابقت نمی کند، چه اقدامی باید انجام گیرد؟

فروشنده باید دلیل خود را، برای رد ادعای خریدار در مورد مطابقت نداشتن محصول با سفارش داده شده، ارائه نماید. چنانچه فروشنده موفق به اثبات ادعای خود نگردد، ملزم به تعویض و یا باز گشت دادن محصولات ارسالی می باشد.

قوانین و مقررات

توافق نامه فروش در بازار اینترنتی تسهیل
مواضع بازار تسهیل در برخورد با فروشنده هایی که تلاش برای کتمان فروش می کنند چیست؟

فروشنده موافقت می کند از هر نوع تلاشی برای کتمان فروش انجام گرفته از طریق بازار اینترنتی تسهیل پرهیز کند، در صورت هر نوع تلاش فروشنده مبنی بر کتمان معامله به منظور عدم پرداخت سهم بازار تسهیل، پس از محرز شدن تقصیر، بازار تسهیل مجاز به مسدود کردن اکانت فروشنده در وب سایت یا اقدامات سخت گیرانه دیگر بر طبق سیاست های کاری خود در مسیر احقاق حقوق خود می باشد.

قوانین مرتبط با اختلافات در معاملات
قوانین تسهیل در زمان اعلام ناتوانی فروشنده در تامین سفارش ثبت شده توسط مشتری چگونه می باشد؟

2 امتیاز از امتیازات فروشنده به هنگام ثبت ناتوانی در تامین سفارش ثبت شده توسط مشتری کسر می گردد و بعدا اقدامات سخت گیرانه ای نسبت به این فروشنده اجرا خواهد شد.

مدیریت، تبلیغات و بازاریابی

تهیه اطلاعات تماس بازار هدف
چگونه می توانم به مناسب ترین بانک اطلاعاتی بازار هدف خود دسترسی داشته باشم؟

مناسب ترین بانک اطلاعات بازار هدف شما کسانی هستند که در شبکه ارتباطی شما قرار دارند و به نحوی با شما در ارتباط بوده یا هستند، نه کسانی که شما را اصلا نمی شناسند.

افراد یا سازمان هایی که شما را می شناسند، راحت تر به شما اعتماد کرده و از شما خرید خواهند کرد، اطلاعات تماس بازار هدف خود شامل: آدرس، تلفن، فکس، ایمیل، موبایل و آی دی جوامع مجازی را به نحوی گردآوری کرده و به روش های مختلف با آن ها در ارتباط باشید و آن ها را دعوت به بازدید یا خرید از فروشگاه خود کنید، این ها چند مورد از روش هایی است که می توانید اطلاعات مورد نظر خود را گرد آوری کنید.

• موبایل شما و اطلاعات تماس ذخیره شده در آن می تواند مرجع خوبی برای دسترسی به بازار هدفتان باشد.

• مشتریانی که از شما خرید کرده اند یا در ادامه خرید خواهند کرد بازار هدف خوبی هستند.

• مشتریانی که به نحوی با شما در ارتباط بوده اند و یا به محل کار شما مراجعه می کنند.

• بازدیدکنندگان از غرفه های نمایشگاهی شما.

• کارت ویزیت هایی که احتمالا در کشو میز کاری شما انباشته شده اند و  به نحوی در مقاطعی از زمان با صاحبان کارت ویزیت در ارتباط بوده اید.

• نرم افزارهای حسابداری یا مدیریت ارتباط با مشتری ها هم می توانند مخزن خوبی از مشتریان هدفتان باشند.

• و یا هر روش ابتکاری که به اقتضای کسب و کار خود می توانید از آن برای دسترسی به اطلاعات بازار هدف استفاده کنید.

تبلیغات و بازاریابی اینترنتی
ارزان ترین، سریع ترین و آسان ترین راهکار های تبلیغ در سایت ها یا اپلیکیشن های موبایل بازار هدف را چه پیشنهاد می کنید؟

وب سایت های anetwork.ir، adad.ir و clickyab.com به منظور تبلیغات های کلیکی به وجود آمده اند و به شما کمک می کنند در کوتاه ترین زمان، بنرهای تبلیغاتی یا متن های تبلیغاتی مورد نظرتان را در سایت ها و یا اپلیکیشن های بازار هدفتان به نمایش بگذارید.

با ثبت نام و درج تبلیغ در چنین سایت هایی، تبلیغات شما در سایت ها و اپلیکیشن های موبایل به صورت رایگان به نمایش گذاشته می شود و تنها در صورت کلیک کاربر بر روی تبلیغات، مبلغی از اعتباری که خریداری کرده اید کسر خواهد شد، با استفاده از امکانات نرم افزاری این سایت ها می توانید تبلیغات خود را هدف گیری کنید و ترتیبی دهید که تبلیغات های شما صرفا در سایت های با موضوع به خصوص، در ساعات به خصوص، برای کاربران در منطقه جغرافیایی به خصوص نمایش داده شود  و تا حد زیادی می توانید از انجام تبلیغات در بازارهای غیر هدف پیشگیری کنید.

بازاریابی از طریق موتورهای جستجوگر
برای اینکه محصولات من در نتایج بالای موتورهای جستجوگر نمایش داده شود، چه اقداماتی می توانم انجام دهم؟

توجه به نکات زیر می تواند به ارتقای وضعیت نمایش فروشگاه و محصولات شما نزد موتورهای جستجوگر کمک کند:

• براي موتورهاي جستجو عنوان آگهي مهمترين قسمت آن محسوب مي شود، عنوان آگهي بايد متناسب با متن آگهي باشد و مضمون اصلي آگهي را برساند، برای محصولات خود عنوان مناسبی انتخاب کنید، عنوانی که شامل کلمات کلیدی مورد جستجوی کاربران باشد و در کاربر انگیزه کلیک و کسب اطلاعات بیشتر را به وجود بیاورد.

• به کیفیت محتوای تولید شده توجه ویژه ای داشته باشید، موتورهای جستجوگر رفتار کاربران را اعم از مدت حضور در سایت، تعداد صفحات مرور شده و تعداد دفعات بازگشت و ... مورد کنترل قرار می دهند، اگر مطلب شما خوب باشد، مورد پسند کاربران قرار خواهد گرفت و صفحاتی که مورد توجه کاربران قرار می گیرند مورد توجه جدی موتور های جستجوگر هم هستند، کلمات کليدي که در عنوان آمده اند را در شرح آگهي نيز استفاده کنيد.

• در هنگام افزودن محصول در تب سئو، امکاناتی برای ارتقای رتبه سایت نزد موتور های جستجوگر در اختیار شما قرار گرفته است، می توانید با ویرایش اطلاعات محصولات و تکمیل عنوان متا، کلمات کلیدی و توضیح متا و آدرس اینترنتی، طبق راهنمایی هایی که در کنار هر یک از گزینه ها داده شده است، وضعیت صفحه محصول مورد نظر خود را از نظر سئو یا بهینه شدن برای موتورهای جستجوگر ارتقا ببخشید.

• با استفاده از تب برچسب ها، در صفحه جزئیات محصول، برای محصولات خود برچسب های مناسب اضافه کنید، هر برچسب صفحه جدیدی را به وجود می آورد که به طور مستقل توسط موتورهای جستجوگر ایندکس می شود و با توجه به لینک بودن مطلب با کلمه کلیدی، صفحه مزبور به شدت مطلوب موتورهای جستجوگر قرار می گیرد، از به کار بردن کلمات کلیدی غیر مرتبط به محتوا پرهیز کنید چرا که هرنوع فریبی به موتورهای جستحوگر باعث پنالتی و تضعیف جایگاه صفحه نزد موتورهای جستجوگر خواهد شد.
• کلمات کليدي آگهي را متناسب با شرح آگهي انتخاب کنيد، براي انتخاب کلمات کليدي فکر کنيد که  مردم براي جستجوي کالا يا خدمات شما از چه کلماتي استفاده مي کنند، برای این منظور می توانید با عبارت  Google Keyword Suggestion  در گوگل جستجو کنید و وب سایت های متعددی را پیدا کنید که به شما کمک می کند که کلمات کلیدی که بیشتر توسط کاربران مورد جستجو قرار می گیرند را پیدا کنید. به طور مثال می توانید از سایت keywordtool.io استفاده کنید.

• لینک سازی نیز به ارتقا وضعیت فروشگاه شما نزد موتورهای جستجوگر بسیار کمک خواهد کرد، در سایت های  مختلف و جوامع مجازی مطالبی را منتشر کنید و با کلمات کلیدی مهم مورد نظرتان، به فروشگاه  خود یا صفحه جزئیات محصول لینک ایجاد کنید.

• قوانین سئو بسیار گسترده اند، سعی کنید در اینترنت تحقیق کنید، منابع بیشتری مطالعه کنید و بیشتر یاد بگیرید و بیشتر آن ها را به کار ببرید. 

بازاریابی از طریق جوامع مجازی
چگونه می توانیم از اینستاگرام برای تبلیغ وسیع و ارزان فروشگاه خود کمک بگیریم؟

پیج های پر بازدید زیادی در اینستاگرام وجود دارند که گروه های هدف متعددی را دور خود جمع کرده اند و با مبالغ بسیار جزئی، حاضر به ارسال پست برای گروه های کثیری از مخاطبان هستند. در اینستاگرام کلمات کلیدی مورد نظر خود را جستجو کنید و گروه های دارای فالور زیاد را پیدا کرده و با کلیک بر روی لینک تلگرام آن ها که اغلب در بیوگرافی شان قرار دارند از آن ها بخواهید تعرفه تبلیغات در پیج شان را برای شما ارسال کنند و در صورت توافق، آگهی مورد نظر خود را برایشان ارسال کنید و از آن ها بخواهید که آن را در پیج خود وارد کنند، جوامع مجازی ذاتا برای فروش به وجود نیامده اند ولی ابزار بسیار خوبی برای تبلیغات و هدایت خریدار به فروشگاه شما خواهند بود.

بازاریابی با فکس
برای ارسال پیامک گروهی، پیام صوتی و فکس گروهی، به منظور تبلیغ و افزایش بازدیدکنندگان فروشگاه، چه ابزاری پیشنهاد می کنید؟

سامانه پیامک تسهیل گستر یکی از حرفه ای ترین سامانه هایی است که به اغلب نیازهای شما در این خصوص پاسخ خواهد داد. در آدرس اینترنتی sms.tashilgostar.com  ثبت نام کرده و بلافاصله پنل خود را تحویل بگیرید و با استفاده از دستورالعمل های موجود در سامانه، از ابزارهای متعدد ارتباطی موجود در سامانه برای ارتباط با بازار هدف بهره بگیرید.

بازاریابی با ایمیل
برای ارسال ایمیل گروهی که به اسپم ارسال نشود، پیشنهاد شما استفاده از چه سایتی است؟

پیشنهاد می کنیم در این خصوص از سرویس های ارسال ایمیل گروهی  وب سایت mailchi.in  استفاده کنید.

ثبت نظر و امتیاز دهی

سیاست ها و قوانین نظر دهی و رتبه دهی چگونه می باشد؟

جهت آگاهی از سیاست ها و قوانین نظر دهی و امتیاز دهی به فروشنده، بهتر است ابتدا راهنمایی که در بخش خریداران در ارتباط با نظرات نوشته شده است را مطالعه فرمایید و سپس موارد اختصاصی مربوط به فروشنده ها را.

که در این بخش به سوالات زیر پاسخ داده شده است:

سیاست ها و قوانین نظر دهی و رتبه دهی

چرا سیستم امتیاز دهی برای خریدار و فروشنده در نظر گرفته شده است؟

امتیاز فروشندگان چگونه محاسبه می شود؟

بر چه اساسی به فروشنده نشان تعلق می گیرد و فروشنده ها چگونه سطح بندی می شوند؟

مشاهده نظرات و امتیازات

چگونه می توانم نظرات و امتیازات فروشنده ها را مشاهده کنم؟

ثبت نظر و اعلام وضعیت دریافت محصول

چگونه در سایت اعلام دریافت سفارش کرده و در مورد خرید به فروشنده ثبت نظر کنم؟

چگونه در سایت اعلام کنم که محصول سفارش داده شده را دریافت نکردم؟

چه موقع و چگونه می توانم برای سفارشی ثبت شکایت کنم؟

هنگام امتیاز دهی به فروشنده چه نکاتی را مد نظر داشته باشم؟

برای افزایش امتیازات خود چه نکاتی را مد نظر داشته باشم؟

اگر یک فروشنده هستید، برای افزایش امتیازات خود و یا حفظ امتیاز بالا از این پیشنهادات استفاده کنید:

مطابقت محصول با اطلاعات: محصولات خود را به طور دقیق توصیف کنید.

• توضیحاتی را که شامل جزئیات مربوط به محصولتان است، وارد کنید.

• دقیق باشید و همه معایب محصول را ذکر کنید. طوری بنویسید که گویی هیچ تصویری وجود ندارد بنابراین، هیچ شکی در ذهن خریدار باقی نگذارید.

• محصولات تعمیر شده را به عنوان محصولات جدید توصیف نکنید. زمانی که خریداران کلمه "نو" را مشاهده می کنند، انتظار محصولی جدید دارند نه "در حد نو".

• از تصاویر زیادی استفاده کنید و محصولات خود را از چندین زاویه نمایش دهید.

• اگر محصول استفاده شده ای را لیست می کنید، تصویری از محصول واقعی را وارد کنید نه یک تصویر عمومی

• تا آنجا که ممکن است ویژگیهای محصول را تکمیل کنید و جزئیات مهمی مانند اندازه، وزن، رنگ و ... را وارد نمایید.

• توضیح خود را به گونه ای وارد کنید که خریداران بتوانند آن را به آسانی مطالعه کنند.

پاسخگویی: به سئوالات احتمالی مشتریان به موقع و با حوصله پاسخ بدهید.

• برای اجنتاب از پاسخ گویی به سوالات زیاد مشتریان، اطلاعات مورد نیاز آنها را در توضیحات خود به طور واضح و کامل ارائه کنید.

• به پیام ها سریعاً پاسخ دهید، وقتی سوالی از شما پرسیده می شود هم در پنل کاربری شما نمایش داده می شود و هم نسخه ای از سوال به ایمیلی که هنگام ثبت نام وارد کرده اید ارسال می شود، هنگامی که با تواضع و ملاحظه رفتار کنید، حتی ناراضی ترین خریدار، مشتری وفادار خواهد شد.

سرعت ارسال: تا حد امکان سریع ارسال کنید.

• یک روز کاری را برای ارسال پیشنهاد کنید.

برای موارد استثنا، بیشتر از یک روز اختصاص دهید.

• درباره سرویس های ارسال، از قبیل زمان تحویل برای هر سرویس، مشخص عمل کنید.

• بعد از تایید سفارش، محصولات را هر چه سریعتر ارسال کنید.

• سرویس ارسالی را که شماره رهگیری ارائه می کند، عرضه نمایید و اطلاعات رهگیری را در اسرع وقت در سفارش موجود در پنل وارد کنید.

• برچسب های ارسال را در تسهیل چاپ کنید و بر روی بسته بچسبانید.

هزینه ارسال: هزینه های معقولانه برای ارسال تعیین کنید.

• تا حد امکان سرویس ارسال رایگان را ارائه کنید. در این صورت مشتریان زیادی جذب خواهند شد.

• در تب ارسال و حمل، روش ها و تعرفه های حمل خود را به دقت تعریف کنید.

اگر به نکات زیر توجه داشته باشید خریداران شما تجربه خوشایندی از خرید خواهند داشت و به احتمال بیشتر از شما دوباره خرید خواهند کرد:

• بهترین شیوه های فروش را دنبال کنید

• مطمئن باشید که محصولات مورد فروش، موجود هستند

• در زمان ایجاد مشکل با مشتری همکاری نمایید

• در محدوده زمانی تعیین شده، ارسال کنید

چگونه می توانم به عنوان فروشنده برای خریدار ثبت نظر کنم؟

شما می توانید تجربه تجاری خود با خریداران مختلف را با سایر فروشگاه ها به اشتراک بگذارید. با انتخاب میزان رضایتمندی و سپس وارد کردن متن نظر خود می توانید نظر خود را ثبت کنید.

1. بعد از ورود به حساب کاربری خود به منوی فروش من> سفارش های دریافتی من بروید و یا

2. بر روی "ثبت نظر" در سفارش مورد نظر کلیک کنید.

3. با دادن امتیاز مثبت، منفی یا قابل قبول و درج نظر خود میزان رضایتمندی خود از خریدار را ثبت کنید.

4. برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک نمایید. 5 ستاره، بیشترین امتیاز و 1 ستاره، کمترین امتیاز می باشد.

توجه شود که:

1. فروشنده می تواند تا ۶۰ روز بعد از تایید دریافت محصول توسط خریدار، با کلیک بر "ارسال نظر" نظر خود را برای خریدار ثبت کند.

2. خریدار می‌تواند تا ۳۰ روز بعد از ثبت نظر و فقط یکبار نظر خود را تغییر دهد.

چگونه می توانم نظراتی که به عنوان فروشنده ارسال و دریافت کرده ام را مشاهده کنم؟

1. در منوی فروش من> سفارش ها> نظرات کلیک کنید.

2. در صفحه باز شده در تب نظرات دریافتی، نظراتی که از طرف خریداران دریافت کرده‌اید و در تب نظرات ارسالی، نظراتی که برای خریداران ارسال کرده‌اید قابل مشاهده خواهد بود.

چه زمانی و چگونه می توانم اشتباه در نظر ثبت شده برای سفارش را گزارش کنم؟

دلایل ثبت گزارش:

اگر فکر می کنید نظر ثبت شده با توجه به یکی از موارد ذیل ناعادلانه است، می توانید آن را جهت بررسی مدیریت با ذکر علت و درج توضیحات گزارش کنید.

• نظر ثبت شده با سفارش ارتباطی ندارد

• نظر شامل اطلاعات محرمانه می باشد

• نظر توسط رقیبان و به هدف تخریب ثبت شده است

• نظر منفی به هدف اخاذی و دریافت مزایای بیشتر ثبت شده است

• سایر موارد (برای اثبات، نیازمند ارائه ادله قابل قبول است)


نحوه ثبت گزارش اشتباه در نظر:

جهت ثبت گزارش اشتباه در نظر به منوی فروش من> سفارش ها> نظرات> تب نظرات دریافتی بروید. در پایین نظری که می خواهید گزارش کنید لینک گزارش قابل مشاهده می باشد با کلیک بر روی گزارش در پنجره پاپ آپ باز شده دلیل گزارش و شرح را نوشته و گزارش را ارسال کنید.

موافقت با گزارش: در صورتی که مدیریت بازار تسهیل موافقت کند، این نظر در سایت برای کاربران نمایش داده نمی شود و شما آن را در پنل خود با نوار قرمز رنگی مشاهده می کنید که وضعیت گزارش آن "قبول شده" می باشد.

رد گزارش: چنانچه مدیر تسهیل نظر گزارش شده را رد کند، نظر همچنان در پنل کاربری نمایش داده می شود و وضعیت گزارش به "رد شده" تبدیل می شود.